Hned poté, co skončil druhý měsíc meteorologického jara, víceméně z celé východní Asie byly hlášeny podprůměrné teploty. Teplotní odchylky od normálu (spočteného za třicetileté období 1981 až 2010) se jak na jihovýchodě Ruska, tak na Korejském poloostrově, v Japonsku, ve velké části Číny a dokonce i v zemích jako je Tchaj-wan, Vietnam nebo Thajsko pohybovaly v intervalu od -3 do -8 °C a ojediněle byly ještě výraznější. Ve městě Luang Phrabang (cca 50 000 obyvatel) na severu Laosu poprvé po pěti letech v květnu zaznamenali 20,0 °C, severně od Hanoje poprvé za posledních přinejmenším dvanáct let v květnu rtuť teploměru klesla pod 19,0 °C (na 18,5 °C). Mnohde padaly rekordy.
Na konci dubna se až nad Jihočínské moře a poloostrov Zadní Indie (na kterém se nachází Kambodža i část Laosu, Thajska a Vietnamu) rozlila masa studeného vzduchu z asijského vnitrozemí. Na jihu Číny, ve skutečnosti v oblasti mezi Thajskem a Tchaj-wanem, jí předcházela velká oblačnost s deštěm, která souvisela s tlakovou níží nad Jihočínským mořem, kterou postupně vytlačily tlakové výše nad Čínou a okolím (Východočínským mořem, Korejským poloostrovem, Japonskem).
NOČNÍ DRUŽICOVÝ SNÍMEK ČÍNY, OBOU KOREJÍ A JAPONSKA (4. 5. 2022) | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Hongkong má subtropické, skoro tropické podnebí. Proto v noci na 1. května na hongkongském letišti teplota neklesla pod 21,1 °C s tím, že dvě hodiny po půlnoci bylo 24,9 °C. Vzápětí však dorazil vydatný déšť a současně se do tlakové níže, která ho měla na svědomí, „vléval“ chladnější vzduch. A tak v noci na 2. května tropické teploty (tj. 20,0 °C a více) chyběly. Kolem 2:00 bylo naměřeno 16,7 °C a jednalo se o minimální teplotu. Poměrně zima byla také přes den, kdy teploměr ukázal nanejvýše 21,2 °C. Co se srážek týče, do pondělních 8:00 napršelo 45 l vody na m², spolu s nedělními srážkami pak napršelo 91 l vody na m², což je třetina květnového normálu.
Na hongkongské observatoři byla v pondělí naměřena hodnota 16,4 °C – největší květnový extrém od prvního máje 1917, kdy se ochladilo na 15,4 °C. Hongkong tedy nebyl příliš daleko od nejchladnějšího květnové dne za celou dobu pozorování (1884 až současnost). Loni 23. května Hongkong prožil vůbec nejteplejší květnový den, bylo až 36,1 °C. A málem padl i absolutní rekord 36,6 °C z 22. srpna 2017.
Mimořádně chladnou noc za sebou má mimo jiné malé město Umphang, které leží na západě Thajska (asi 300 km severozápadně od Bangkoku, asi 20 km jihovýchodně od území Myanmaru, dříve Barmy). Tamní stanice je v necelých 460 m n. m. a ve středu 4. května v ranních hodinách, vlivem přítomnosti chladnějšího vzduchu a tlakové výše (a tím pádem malé, resp. žádné oblačnosti), zaznamenala pouze 13,6 °C (odpoledne až 31,9 °C). Nižší teplotu zatím v květnu nezaznamenala. K největším květnovým extrémům patří 17,6 °C a i tato teplota je relativně mladá. Zaznamenána byla 5. května 2016. Jinak se noční/ranní minima jen zřídkakdy podívala pod hranici 19 °C.
THAJSKÝ UMPHANG | ZDROJ: PAKJIRA RATSAMEEPHEN
Jaro si dává na čas i ve Finsku
Země tisíců jezer se pomalu, ale jistě loučí s tmou. V nejsevernějším, největším, ale zároveň nejřidčeji obydleném finském kraji, Laponsku, již černočerné noci nemají (s výjimkou nejjižnější části Laponska, kde množství nočního světla ještě není tak velké). Noci se sice stávají minulostí, ale zima sama o sobě nikoliv. Předevčírem (4. května) byla ve vísce Saariselkä na severu Laponska (kde momentálně slunce vychází okolo 3:30 a zapadá okolo 22:45 s tím, že občanský soumrak přechází v občanský rozbřesk, tj. tma už nepřichází) naměřena teplota -15,3 °C, což je nový květnový rekord v rámci této stanice. A na stanici Enontekiö, též na severu Laponska, včera bylo naměřeno až -18,7 °C. V dohledné době už tolik silný mráz nehrozí.