Právě teď
1. listopadu 2024
V pátek bude zpočátku zataženo nízkou oblačností, mlhy, ojediněle mrholení. Na horách a ojediněle i jinde jasno. Během dne protrhávání oblačnosti na jasno, jen ojediněle s mlhami. Večer od severu přibývání oblačnosti. Slabý až mírný jihozápadní vítr.

Na Evropu se řítí větrné smrště, nejméně jedna postihne i naše území

15. 2. 2022 ǀ Poslední aktualizace 15. 2. 2022 23:37:03 ǀ Lukáš
Na Evropu se řítí větrné smrště, nejméně jedna postihne i naše území

Klidných slunečných (a celkem vzato teplých) dnů moc nebylo. Počasí u nás je zase v režii Atlantiku, nebo lépe řečeno cyklonálního západního proudění. A v dohledné době ho ovlivní přinejmenším jedna hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu (orkán). V nadcházejících třech dnech budou Britské ostrovy čelit dvěma hlubokým oblastem nízkého tlaku vzduchu (orkánům). Britští meteorologové první pojmenovali Dudley, druhé (a výhledově hlubší, byť menší) přiřkli jméno Eunice. Už je prakticky jisté, že Dudley potrápí nejen Irsko a Spojené království, ale i Česko, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Polsko a řadu dalších zemí.

 

DUDLEY NA PŘEDPOVĚDNÍ SYNOPTICKÉ MAPĚ NA NOC NA 17. ÚNORA | ZDROJ: MET OFFICE

 

V Irsku od středečního rána počítají s větrem o průměrné rychlosti 50 až 70 km/h s nárazy o síle 80 až 110 km/h s tím, že v exponovaných oblastech (přímo na pobřeží a na výše položených místech) bude jejich síla ještě větší. Na sousedním ostrově očekávají poryvy v rozmezí 120 až 150 km/h, a sice ve Skotsku (u moře a napříč Skotskou vysočinou), jinde kolem 70 až 110 km/h. Již v úterý byly na většině skotských stanic zaznamenány poryvy 60 až 100 km/h, ojediněle silnější. Na stanici v horském pásmu Cairngorms byl ráno zaznamenán poryv 108 km/h. Nesouvisely však s blížící se níží Dudley, nýbrž s jinou (a mělčí) níží, které Němci dali jméno Vera.

 

VERA NA ZÁBĚRU Z METEOSATU

 

Dudley do Česka přinese orkán – ve čtvrtek na horách vítr dosáhne v nárazech rychlosti přes 118 km/h (hranice orkánu). Nejvíce exponovanými místy budou, jako obvykle, hřebeny Krkonoš, ale mimo jiné České středohoří, přesněji Milešovka. Podaří se níži Dudley překonat hodnotu 133 km/h, která na Milešovce byla naměřena před 29 lety (17. února 1993) v silném severozápadním proudění mezi anticyklónou nad Britskými ostrovy a cyklónou nad Baltským mořem (a okolím)?

 

METEOROLOGICKOU OBSERVATOŘ NA MILEŠOVCE NELZE PŘEHLÉDNOUT | ZDROJ: JANA SISU

 

Otazník jménem Eunice

Pakliže by se výstupy numerických modelů z úterka nemýlily, tak by v pátek ráno k jižnímu pobřeží Irska od jihozápadu dorazila oblast nízkého tlaku vzduchu. Jednalo by se o relativně malou oblast nízkého tlaku vzduchu, avšak hlubokou. Za 24 hodin, od čtvrtečního poledne, by se prohloubila o více než 30 hPa, resp. v jejím středu by atmosférický tlak klesl z 1000 hPa pod 970 hPa. Nejvíce by bylo postiženo Irsko a Anglie s Walesem, naopak nejméně Skotsko. S velmi silným větrem by se potýkalo také Německo a Nizozemsko, v Česku by situace byla lepší. Na přesnou předpověď je ještě brzy.

 

EUNICE NA PŘEDPOVĚDNÍ SYNOPTICKÉ MAPĚ NA PÁTEČNÍ (OD)POLEDNE | ZDROJ: MET OFFICE

 

Relativně malá, ale velice hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu k Irsku dorazila i před 34 lety. Ne však od jihozápadu, ale od západu až severozápadu. V pobřežním městečku Belmullet na poloostrově Mullet byl tehdy, 9. února 1988, naměřen dosud nejsilnější únorový náraz větru ve smyslu celého Irska, a to 172 km/h. Co se britského únorového rekordu týče, v rámci nížin: 13. února 1989 byl ve Fraserburghu na východním pobřeží Skotska (necelých 250 km severovýchodně od Glasgow) zaznamenán poryv 228 km/h. Současně jde o vůbec největší extrém (v rámci nížin, 20. března 1986 Skotskou vysočinu bičovaly poryvy o síle až 278 km/h).

 

METEOROLOGICKÁ STANICE V MĚSTEČKU BELMULLET | ZDROJ: MET ÉIREANN

 

ÚVODNÍ FOTO: MET OFFICE