V pátek bude proměnlivá oblačnost, na horách místy sněhové přeháňky. Navečer od severu sněhové přeháňky nebo sněžení četnější. Mírný vítr západních směrů.
Vydáno varování před nebezpečným počasím » Zobrazit podrobnosti

Webkamera zachytila rudé skřítky nad vzdálenou bouřkou

13. 12. 2020 ǀ Poslední aktualizace 13. 12. 2020 18:11:24 ǀ Zuzana Peštová
Webkamera zachytila rudé skřítky nad vzdálenou bouřkou

Během letošního února jsme v Chorvatském Zadaru kromě meteorologického radaru nainstalovali i několik webkamer. Jedna z nich před pár dny zachytila poměrně neobvyklý úkaz – tzv. rudé skřítky. Přečtěte si o nich v tomto článku více a podívejte se na fotky jednoho z nejznámějších českých fotografů, který tyto zajímavé jevy pozoruje.

Co jsou rudí skřítci?

Rudí skřítci (anglicky red sprites) jsou jedním z druhů nadoblačných blesků, které se vyskytují nad bouřkovými oblaky ve výšce 60 až 90 km. Podrobnější článek o rudých skřítcích najdete zde.

Schematický přehled přechodných světelných úkazů, autor: Frankie Lucena

Jak skřítky pozorovat a vyfotit?

Ačkoliv pro detailnější zachycení nadoblačných blesků je potřeba citlivá kamera, pro jejich pouhé pozorování stačí i velmi dobré oko nebo, jako v našem případě, klidně webkamera, která udělá snímek zrovna ve správný okamžik.

Nadoblačné blesky – rudí skřítci – na webkameře v Zadaru. Snímek upravil Varga Sándor, Időkép

Jaké blesky kamera zachytila?

Kamera se nachází v Zadaru a kouká směrem na jih. Podle archivních dat Blitzortung se v dané chvíli v daném směru vyskytovaly bouřky jižně od Neapole a právě rudé skřítky nad nimi kamera zachytila. Vzdálenost focených skřítků a webkamery tak byla kolem 420 km. Tato vzdálenost se dá navíc určit podle výšky vyfocených skřítků nad obzorem – ta byla v našem případě cca 10°, díky čemuž Martin Popek, zkušený pozorovatel těchto jevů, odhadl vzdálenost přibližně na 380 až 420 km.

Blesková aktivita v čas snímku z webkamery, zdroj: blitzortung.org

Jak vzdálené rudé skřítky lze vyfotit?

Běžně uváděná vzdálenost, na kterou lze rudé skřítky vyfotit, jsou stovky kilometrů. Podle zmiňovaného Martina Popka, který se monitorování těchto jevů věnuje téměř 10 let, je možné nadoblačné blesky vyfotit až ve vzdálenosti 1000 km. Jeho letošní rekord jsou skřítci vzdálení 865 km, kteří se už ale z části schovali za obzorem, jak je vidět vlevo dole na fotce.

Rekordně vzdálené nadoblačné blesky, které vyfotil Martin Popek. Vzdálenost blesků od místa pozorování je cca 865 km

Podívejte se na další fotky a videa nadoblačných blesků

Autorem všech přiložených fotek a videí je Martin Popek, český fotograf, astronom a pozorovatel atmosférických jevů. Jeho další fotky nejen nadoblačných blesků najdete zde.

Nadoblačné blesky nad Slovenskem a Maďarskem

Nadoblačné blesky nad severem Chorvatska a zároveň meteory