Již několik dnů se nad Evropou vyskytuje v atmosféře poměrně velké množství prachu ze Sahary. To je věc poměrně obvyklá, zejména v jarních měsících, a tak obrázky oranžového či růžového sněhu v Alpách proběhnou médii více méně pravidelně každým rokem. Neobvykle zbarven bývá nejen sníh, ale i samotná obloha a oblačnost, a to zejména při nízkém Slunci. S oblačností máme při velkých koncentracích saharského prachu v atmosféře ale i další problémy…
Problémy s předpovědí oblačnosti
Problémy má s neobvykle velkými koncentracemi prachu v atmosféře i většina meteorologických modelů, což se krásně projevilo například během čtvrtečního rána dne 17. března 2022. Většina numerických modelů předpovídala do střední Evropy postupné přibývání, zejména vysoké oblačnosti až během odpoledne, a většinově se na tom i shodly. Nicméně na obloze, kdy mělo být například ještě v 7 hodin ráno většinou jasno, již bylo téměř nad celou Českou republikou, s výjimkou Ostravska, zataženo docela hustou vysokou oblačností.
Tato oblačnost se vytvořila právě na čele oblasti s vysokou koncentrací prachových částic, která skvěle slouží jako kondenzační jádra, což dokumentují snímky z družice Meteosat společnosti Eumetsat. Na kompozitních snímcích (ve falešných barvách) tato hranice přesně odpovídá i oblasti s oblačností, které meteorologické modely “zapoměly” předpovědět. I meteorology tato velká odlišnost mezi předpovědí oblačnosti a skutečností zaskočila a vedla k četným diskuzím…
Zobrazení prachových částic na dvou kompozitních snímcích z družice Meteosat z 17.3.2022 ze 06:00 UTC. Zdroj obrázků EUMETSAT.
Na dalším obrázku je vidět oblačnost nad střední Evropou ze stejného okamžiku jako byly výše zmíněné obrázky ve “falešných barvách”, které zvýraznily prachové částice. Obrázek je také v poněkud upravených barvách, ale v takových, aby co nejvíce připomínaly pohled na oblohu lidským okem.
Snímek z družice Meteosat 17.3.2022 v 06:00 UTC v “přirozených barvách”.
No a na závěr ještě pro doplnění předpověď oblačnosti z většiny v Evropě používaných numerických modelů, které se dnes docela pěkně shodovaly. Oblačnost se jim ale bohužel předpovědět nepodařilo…
Popořadě numerické modely: Arpege, Harmonie, Hirlam, ICON, GEM a WRF_ICON
Zdroj obrázků http://wetterzentrale.de + meteopress