Právě teď
21. listopadu 2024
Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Během dne přechodně ustávání srážek. Večer od jihu opět místy sněžení. Mírný západní až jihozápadní vítr.

Jak vznikají sněhové vločky?

27. 11. 2018 ǀ Poslední aktualizace 7. 2. 2019 18:04:46 ǀ Kateřina Vodičková
Jak vznikají sněhové vločky?

Konečně se v České republice objevil dlouho očekávaný sníh. Jak sněhové vločky vůbec vznikají a jak vypadají? A mohou být dvě sněhové vločky úplně stejné? 

Autorem úvodní fotografie je Jarda Fous

 

Jak vznikají sněhové vločky?

V atmosféře se vyskytují mikroskopické částečky prachu a pylu. Ty mohou působit jako tzv. „kondenzační jádra“, to znamená, že na nich kondenzuje vodní pára a vytváří se ledový krystalek – zárodek budoucí sněhové vločky. Základní tvar ledového krystalku je šestihranná destička, která v průběhu svého vývoje postupně narůstá. Na krystalku se usazuje vodní pára a dochází ke srážkám s kapičkami přechlazené vody, která je při teplotách pod bodem mrazu (až -12°C) stále v kapalném stavu. To se děje proto, že okolní prostředí nedovolí vodě její skupenství změnit. Stačí však jen malá změna podmínek a voda v okamžiku zmrzne. Při srážce ledového krystalku s kapičkou přechlazené vody okamžitě voda na krystalku namrzne.

Autorem fotografie je Jarda Fous

Protože v atmosféře dochází k turbulentním pohybům a tím k promíchávání vzduchu, srážky jsou intenzivnější, krystalek více roste a stává se z něj sněhová vločka. Ta při dostatečné velikosti začne putovat atmosférou směrem k zemskému povrchu a za vhodných podmínek dopadne až na zem. Je třeba, aby celá vrstva vzduchu, kterou vločka prochází, měla teplotu pod bodem mrazu. Pokud vločka projde přes tenkou vrstvu vzduchu s vyšší teplotou, může částečně tát a dopadnout na zem jako déšť se sněhem. Pokud je tato vrstva větší a vločka roztaje celá, na zem dopadá tzv. mrznoucí déšť. 

Na následujícím videu můžeme vidět vývoj sněhové vločky. Další podobná videa a krásné fotografie vloček lze nalézt na stránkách Kenneta Librechta, který se jejich studiu věnuje již více než 20 let.

Jak mohou vločky vypadat?

Tvary vloček a krystalů závisí hlavně na teplotě a nasycení vzduchu, kterým vločka/krystalek prochází. Nasycení nám zjednodušeně řečeno udává obsah vlhkosti ve vzduchu. Nejkrásnější vločky různých hvězdicovitých tvarů se obvykle objevují při teplotách kolem -10 až -15°C. Při velmi nízkých teplotách pod -20°C můžeme pozorovat už jen ledové jehličky. Co se velikosti vloček týče, při vhodných podmínkách, kdy je ve vzduchu vysoká vlhkost a velké množství ledových krystalků, dochází při jejich srážkách ke spojování a většímu narůstání vloček. Obyčejně mají vločky velikost kolem několika mm až 1-1,5 cm. Pokud se spojí velký shluk vloček, může mít velikost až 5 cm.

Na následujícím diagramu je zobrazena přibližná závislost tvaru vloček na teplotě a nasycení vzduchu.

Proč mají ledové krystalky zrovna tvar šestiúhelníku? To souvisí s uspořádáním molekul vody. Pro ně je nejvýhodnější právě spojení do tvaru šestiúhelníku a led tak krystalizuje v šesterečné – hexagonální – soustavě. Stejný princip platí i pro napojování dalších molekul H2O.

Různé tvary sněhových vloček (NOAA)

Opravdu nemůžeme najít dvě stejné sněhové vločky?

Vzhledem k tomu, že podmínky narůstání vloček jsou velmi proměnlivé, tak nalezení dvou stejných vloček by byl velice náročný úkol. Vývoj vločky záleží na její cestě atmosférou k zemskému povrchu. Po její dráze se liší teplota a vlhkost, v rámci atmosféry jsou tyto rozdíly sice malé, ale i tak mají velký vliv na rozdíly mezi vločkami.

Bylo spočteno, že pravděpodobnost nalezení dvou úplně identických vloček, je asi 0,00…1, kde před jedničkou je víc než 700 nul (přesný výpočet k nahlédnutí zde). Na druhou stranu, nikdo ještě všechny vločky neporovnával. V minulosti byly uměle vyrobeny dvě identické sněhové vločky v laboratoři, ve které je možné zaručit úplně stejné podmínky jejich vzniku a vývoje.

Uměle vytvořené identické vločky (Kenneth G. Libbrecht)