Přichází jaro a s ním i pro mnoho lidí období kýchání, svědění a rýmy.
Slzí vám oči, když fouká vítr? Máte ucpaný nos, když prší? To není žádné překvapení. Počasí je častým spouštěčem alergií.
Jaké počasí je pro alergiky nejhorší?
Vítr
Vítr zvyšuje koncentraci pylových zrn ve vzduchu a může je odnášet až na vzdálenosti několika kilometrů. Pokud máte alergii na pyl, zavírejte okna a je-li to možné, během větrných dní nevycházejte ven.
Déšť, vysoká vlhkost
Déšť a vlhkost váže pylová zrna na částice vody a snáší je dolů k zemi. Těsně po dešti je vzduch téměř bez alergenů. Na druhou stranu, vysoká vlhkost vzduchu, například před bouřkou, může způsobovat zhoršení podmínek pro alergiky. Dochází totiž k praskání pylových zrn a tím k vypouštění alergenů do vzduchu. Ve vlhku se velice dobře daří plísním a roztočům.
Vysoká teplota
Za horkých letních dnů bývá nejvíce znečištěný vzduch. Vysoké koncentrace ozonu a smogu jsou dalším spouštěčem alergií. Pylová zrna se velice dobře vážou na uhlíkové zplodiny a tím se zvyšuje koncentrace alergenů ve vzduchu.
Další informace o právě aktivních pylových alergenech naleznete na stránkách české Pylové informační služby, kde také vytvořily pylový kalendář s obdobími květu nejčastějších alergenních rostlin.
Zdroje:
Asthma and Allergy foundation of America