Právě teď
24. listopadu 2024
V pondělí bude polojasno až jasno, ojediněle, na Moravě postupně na většině území nízká oblačnost a ojediněle mrholení. Večer od západu přibývání oblačnosti a později ojediněle déšť. Slabý až mírný jihovýchodní vítr.
Vydáno varování před nebezpečným počasím » Zobrazit podrobnosti

Downburst, příčina silného větru v bouřkách

15. 9. 2019 ǀ Poslední aktualizace 15. 9. 2019 21:57:44 ǀ Filip Najman
Downburst, příčina silného větru v bouřkách

V bouřkách se často mimo jiné nebezpečné jevy setkáváme se silným větrem, který přichází náhle a trvá maximálně desítky minut. V některých případech je silný vítr způsoben takzvaným downburstem.

Co je to downburst?

Downburst je silný sestupný proud vyskytující se v přeháňkách nebo bouřkách dosahující rozměrů od stovek metrů až po desítky kilometrů. Pokud jsou rozměry menší, než 4 kilometry, mluvíme o microburstu, v opačném případě o macroburstu. V postižené oblasti způsobuje ochlazení a silný vítr, který může v extrémních případech dosahovat rychlosti až přes 200km/h.  V závislosti na výskytu srážek v okolním vzduchu může být u země doprovázen deštěm nebo i kroupami.

vylití studeného vzduchu z oblaku při downburstu

Jak downburst vzniká?

Vznik downburstu začíná, když vodní kapky, popřípadě kroupy, padají k zemi přes vrstvu s nízkou vlhkostí vzduchu. Táním krup a vypařováním vodních kapek se vzduch ochlazuje a tím zvyšuje svou hustotu. Protože má tento vzduch větší hmotnost, dochází vlivem zemské gravitace k jeho pádu. Při střetu se zemí dochází k šíření vzduchu do všech stran, což lze pozorovat i na směru větru, který směřuje radiálně od středu downburstu. Rychlost větru směrem od středu, z důvodu tření mezi vzduchem a zemí, výrazně slábne a na okraji downburstu tvoří proudění jakousi spirálu

vznik downburstu – těžký studený vzduch klesá k zemi, kde se rozšiřuje do všech stran (zdroj: http://stare.tornada-cz.cz)
Vzduchová spirála na okraji downburstu (zdroj: wikipedia.org)

Heat burst

Ve výjimečných případech může při downburstu teplota výrazně stoupat, v takovém případě pak mluvíme o heat burstu. Heat burst vzniká, pokud se pod slábnoucí přeháňkou vyskytuje suchý vzduch. Dešťové kapky se v této vrstvě vypaří, a tím výrazně poklesne vlhkost. Tento suchý vzduch poté klesá k zemi a rychle se otepluje. Na zemském povrchu způsobuje silný vítr, pokles relativní vlhkosti vzduchu a zejména výrazný a rychlý růst teploty vzduchu, v některých případech až o 15°C během několika minut.

průběh teploty vzduchu (červená čára) v Sioux Falls, USA, 3. srpna 2008. Teplota vzrostla z 23°C  na 38°C  během několika minut (zdroj: KELO-TV)