Právě teď
21. prosince 2024
V sobotu bude polojasno až oblačno, ojediněle, na horách místy sněžení, pod 400 m i déšť se sněhem nebo déšť. Později od severozápadu přibývání oblačnosti a srážky četnější. Foukat bude mírný jihozápadní vítr.

Co je to rarášek a jak vzniká?

22. 4. 2019 ǀ Poslední aktualizace 22. 4. 2019 22:45:59 ǀ Kateřina Vodičková
Co je to rarášek a jak vzniká?

V těchto suchých a teplých dnech se můžeme na loukách nebo polích setkávat s tzv. rarášky nebo čertíky. Jedná se o prachové nebo písečné víry připomínající menší tornáda. Jak vznikají a jaké mohou působit škody?

Jaký je rozdíl mezi raráškem a tornádem?

Na rozdíl od tornáda vzniká rarášek odspodu termickou konvekcí. Pro jeho vznik je potřeba silně prohřátý zemský povrch a výrazná vertikální instabilita atmosféry – rychlý pokles teploty s výškou. Dalším rozdílem rarášků oproti tornádům je to, že bývají mnohem menší a může způsobovat škody jen v úzkém pásu o šířce několika metrů, kterým postupuje. Při nižších rychlostech způsobují jen přehazování kupek sena nebo víření prachu nebo písku. Na našem území se  vyskytují i stovky rarášků za rok. Rarášek může vznikat i za jasného počasí.

 

Čertík zachycen v roce 2005 v Arizoně (Zdroj: NASA)

 

Jak rarášek vzniká a vypadá?

Jak již bylo zmíněno, pro vznik tohoto víru  je potřeba silně prohřátý zemský povrch a rychlý pokles teploty s výškou. Pak přehřátý (lehčí) vzduch stoupá rychle vzhůru v souvislosti s větrem a konfigurací terénu může začít rotovat. Vytváří se především nad rozsáhlými homogenními plochami, na kterých lépe dochází k intenzivnímu prohřívání povrchu. Objevují se tak na loukách, polích nebo třeba na fotbalových hřištích. Byly zaznamenány i víry, které se vytvořily na hladině jezera.

Průměr víru s výškou roste a jeho osa je víceméně svislá. Otáčet se může jak po směru tak proti směru hodinových ručiček. Jeho výška se většinou pohybuje kolem 30 metrů, v minulosti se však vyskytly i víry, které dosáhly výšky až 1000 m. Rychlost rotace víru se pohybuje od méně než 15 m/s do více než 30 m/s. V pouštních nebo stepních oblastech dosahuje i mnohem vyšších rychlostí. Pokud vzniká nad podkladem, kde není žádný lehčí materiál jako prach nebo písek, nemusí být rarášek vůbec viditelný.

Jeho vznik tedy zásadně závisí na lokálních podmínkách a tedy jej prakticky nelze předpovědět. V našich podmínkách doba jeho trvání většinou nepřesáhne jednu minutu. V teplejších oblastech, kde jsou ještě lepší podmínky pro jeho vznik může vír přetrvávat i půl hodiny.

Níže se můžete podívat na víry zachycené ve světě v posledních dnech. Zdroj: Twitter WEATHER/METEO WORLD (@StormchasetUKEU) a Twitter Windy (@windyforecast)

Zdroje

Elektrický meteorologický slovník

World Atlas (Zdroj úvodního obrázku)