Víte, co je to Brockenský přízrak a proč se ho nemusíte bát? Lze ho spatřit i jinde než u hory Brocken? Jak může vypadat? Vše se dozvíte v dnešním článku.
Proč zrovna přízrak z Brockenu?
Tento jev poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v pohoří Harz v Německu. V této oblasti se často vyskytují mlhy a tak zde panují ideální podmínky pro vznik tohoto úkazu.

Fotografie Brockenského přízraku (WMO, Autor: Claudia Hinz)
Jak vzniká Brockenský přízrak?
Brockenský přízrak je optický úkaz v atmosféře, který je způsoben zpětným ohybem světelných paprsků na vodních kapkách. Nazývá se také glorie, gloriola nebo vidmo. Vzniká v antisolárním bodě – na druhé straně od Slunce – pod obzorem a jeví se jako soustředné barevné kružnice kolem stínu vrženého do vrstev oblačnosti nebo mlhy. Glorie se mohou vyskytovat na horách, jako horský/Brockenský přízrak nebo je lze zahlédnout i z letadla. Pak vidíme stín letadla vržený na oblačnost pod námi.

Fotografie glorie z letadla (ZDROJ, Autor: Judy Sweeny)
Co se jeho barevnosti týče, stejně jako u koróny a dalších optických jevů, které vznikají ohybem světla, vidíme na vnitřní straně prstenců modrou barvu a na vnější straně červenou. Při vhodných podmínkách je možné zahlédnout i 3 až 4 barevné prstence.

Fotografie Brockenského přízraku (WMO, Autor: Claudia Hinz)
Jak se stát Brockenským přízrakem?
Každý z nás se může stát Brockenským přízrakem! Stačí vyšplhat na nějakou horu,i na některou z našich, a pokud budeme mít Slunce za zády a pod námi bude nízká oblačnost nebo mlha, jsou to ideální podmínky pro vznik glorie.

Fotografie horského přízraku v Krkonoších (Autor: Pavel Taclík)

Fotografie horského přízraku v Tatrách (Autor: Pavel Taclík)
Autorem úvodní fotografie horského přízraku z Tater je Pavel Taclík.