Při pohledu na oblohu je nám jasné, že každý oblak je jiný. Jak se ale rozlišují? Jaké mají názvy?
Oblaky můžeme rozlišovat podle jejich tvaru, vzniku a vývoje, výšky jejich základny a složení. Zde uvedeme jen základní rozdělení podle výšky a tvaru. U zmíněných oblaků lze ještě rozlišovat různé tvary a odrůdy.
Rozdělení podle výšky
Základní rozdělení oblaků je podle výšky, ve které se oblak nachází. Jde o oblaky vysokého patra, které mají základnu ve výšce 5-13 km a ve svém názvu mají předponu cirro-. Tyto oblaky jsou tvořena ledovými krystalky. Dále jsou to oblaky středního patra se základnou ve výšce 2 až 7 km, v názvu mají předponu alto– a jsou tvořeny jak ledovými krystalky tak vodními kapičkami. Oblaky nízkého patra mají základnu ve výšce do 2 km a jsou tvořeny jen vodními kapičkami. Dále existují oblaky, které jsou vertikálně velice mohutné, přesahují hranice pater a ve svém názvu obsahují slovo –nimbo-.
Rozdělení podle tvaru
Podle jejich tvaru lze rozlišovat 10 základních druhů oblaků:
Cirrus
To jsou bílé jemné řasovité obláčky vláknité struktury. Mají hedvábný lesk. Vyskytují se ve výškách nad 5 km a jsou složeny z ledových krystalků. Přes tyto oblaky může prosvítat Slunce. Z cirrů nevypadávají srážky.
Cirrocumulus
Cirrocumulus je opět oblak vysokého patra složený z ledových krystalků. Nevypadávají z něj srážky. Na obloze ho můžeme vidět ve formě jednotlivých bílých oblačných vloček nebo jako drobné chomáčky bez stínů. Mohou být uspořádány do řad a skupin jako vlnky nebo se spojit do vrstvy.
Cirrostratus
Cirrostratus je jemný bílý vláknitý závoj, který může pokrývat celou oblohu ve výšce nad 5 km. Proniká přes něj sluneční svit a mohou se na něm vyskytovat halové jevy.
Altocumulus
To jsou bílé až tmavě šedé, oblačné chomáče nebo valouny ve výškách od 2 do 7 km. Většinou jsou navzájem oddělené, ale mohou tvořit i vrstvu oblačnosti, ze které mohou vypadávat srážky. Mohou být uspořádány do řad v jednom nebo ve dvou směrech. Okraje jejich tenkých částí mohou irizovat a mít tak perleťový lesk. Jednou z odrůd oblaku altocumulus je i oblíbený altocumulus lenticularis čočkovitého tvaru.
Altostratus
Altostratus je našedivělá nebo namodralá vláknitá vrstva oblačnosti, přes kterou může být částečně patrné Slunce jako za matným sklem. Struktura tohoto oblaku středního patra je nevýrazná. Mohou z něj vypadávat srážky.
Nimbostratus
Nimbostratus je jednotvárná tmavě šedá vrstva oblačnosti, kterou neproniká sluneční svit. Je to typický srážkový oblak, ze kterého vypadávají trvalé srážky.
Stratocumulus
Stratocumulus je kupovitý oblak nízkého patra. Může být bílý až našedivělý a nemá vláknitou strukturu. Na obloze ho vidíme ve formě oblačných valounů, chuchvalců nebo vlnek, které se mohou spojit. Ojediněle z něj mohou vypadávat slabé srážky.
Stratus
Stratus je jednotvárná šedá vrstva oblačnosti bez určitých obrysů se základnou ve výšce do 2 km. Často pokrývá celou oblohu. Může být doprovázen mrholením.
Cumulus
Cumulus je kupovitý oblak se základnou ve výšce do 6 km. Má ostře ohraničené obrysy a strukturu a bývá oslnivě bílý. Jeho základna však může být tmavší horizontální. Pokud se jedná o cumulus congestus, který je vertikálně velice výrazný, mohou z něj vypadávat dešťové nebo sněhové přeháňky.
Cumulonimbus
Cumulonimbus je bílý až tmavošedý oblak velmi vyvinutý do výšky. Přináší bouřky, přívalové srážky, krupobití i silný vítr. Jeho horní část má tvar kovadliny.
Všechny použité fotografie jsou z Atlasu oblaků Světové meteorologické organizace (WMO), kde lze najít i další odrůdy a zvláštnosti výše uvedených oblaků.