Kromě průletových děr v oblačnosti jsme tento týden mohli na území České republiky pozorovat i několik zvláštních oblaků čočkovitého tvaru. V minulosti byly považovány za UFO. Nyní již víme, že jde o oblaky altocumulus lenticularis.
Co je altocumulus?
Oblaky druhu altocumulus jsme už popsali v našem Atlasu mraků. Jsou to oblaky středního patra (základna oblačnosti ve výšce 2-7 km) a jsou tvořeny jak ledovými krystalky, tak vodními kapičkami. Tyto oblaky vypadají jako bílé až tmavě šedé oblačné chomáče, které mohou být uspořádány v jednom nebo ve dvou směrech. Jedna z nejznámějších odrůd altocumulu je právě altocumulus lenticularis.
Jak vzniká altocumulus lenticularis?
Tyto zajímavé oblaky vznikají při intenzivním vlnovém proudění větru přes horskou překážku. Pro jejich vznik je potřeba dostatečná vlhkost vzduchu. Vítr se po přechodu přes horský hřeben rozvlní, jak můžeme vidět na následujícím obrázku. Ve vrcholcích vln vznikají tyto oblaky. Často jsou k vidění v závětří hor v Andách, v Himalájích nebo i v Krušných horách.
Jak můžeme lenticularis poznat?
Oblaky typu lenticularis mají ostře ohraničené okraje a výraznou vrstevnatou strukturu. Jejich tvar je oblý, podlouhlý a připomíná čočku nebo disk. U oblaků typu altocumulus také může docházet k jejich irizaci – perleťovému zbarvení. Tyto oblaky můžeme pozorovat na českém území i několikrát do roka. V tomto týdnu přispěl k jejich výraznosti na obloze ještě barevný západ slunce.