V noci ze soboty na neděli a v neděli během dne zasáhne nížiny vichřice, horské oblasti i orkán. Nárazy větru budou dosahovat v nížinách 80 až 90 km/h, na horách až 120 km/h. Kdy k nám vichřice Nadia dorazí a na co se připravit? Podrobné informace a výstupy z našeho modelu WRF, který počítáme, naleznete v animacích níže.

Synoptická předpověď pro Evropu dle modelu GFS. Tlaková níže Nadia se bude postupně vyplňovat, přes Britské ostrovy však do střední Evropy zamíří cyklóna Odette, která u nás počasí ovlivní v pondělí.
Počasí ve střední Evropě v sobotu a v neděli ovlivní tlaková níže Nadia, která bude mít svůj střed nad Skandinávií a bude se zvolna během neděle přesouvat přes Pobaltí dále na jihovýchod do Běloruska a do Ruska. Mezitím se bude během neděle a pondělí tato již okludovaná cyklóna vyplňovat. Nad Biskajským zálivem se pak bude udržovat tlaková výše, která bude svým výběžkem zasahovat do střední Evropy od jihozápadu. Mezi těmito tlakovými útvary bude výrazný horizontální tlakový gradient. Například numerický model GFS počítá s tím, že tlak ve středu cyklóny bude v neděli v 0:00 UTC (1:00 SEČ) 960 hPa, kdežto tlak v rámci tlakové výše 1036 hPa. Zároveň bude docházet k tvorbě tlakové níže (Odette) na frontální vlně nad Atlantikem, která by měla počasí v Česku výrazněji ovlivnit v pondělí. Měla by přinést do střední Evropy sněžení. Zejména na horách na západě tak může napadnout 5 až 15 cm nového sněhu během pondělí. V úterý by měl počasí ve střední Evropě ovlivňovat další frontální systém, který přinese od středních poloh sněžení. Situaci včas upřesníme v předpovědi.

Nárazy větru ve střední Evropě predikované modelem WRF od sobotní 19 SEČ (18 UTC) do nedělní 21 SEČ (20 UTC)

Nárazy větru v Česku predikované modelem WRF od sobotních 19:00 SEČ (18:00 UTC) do nedělních 21:00 SEČ (20:00 UTC)
V souvislostí s tlakovou níží Nadia přes Česko přechází aktuálně teplá fronta, na které sněžení přechází postupně v déšť. Během noci dorazí do Česka studená fronta. V souvislosti s ní čekáme zesílení větru v nárazech v nížinách nejčastěji okolo 20 až 25 m/s (72 až 90 km/h) a na horách s nárazy přesahujícími 30 m/s (108 km/h). Za studenou frontou ve vlhkém severozápadním proudění se ochladí. Silný vítr bude čekáme až do nedělního večera s tím, že během neděle bude ještě sílit. To by vítr v nárazech mohl dosáhnout v nížinách až 90 km/h a na hřebenech hor až 35 m/s (130 km/h). Nejsilněji bude foukat v dopoledních a v poledních hodinách v neděli. Během odpoledne a večera bude vítr postupně slábnout. Silný vítr zasáhne také severovýchodní část Německa a Polsko.

Maximální nárazy větru v sobotu predikované modelem WRF.

Maximální nárazy větru v neděli predikované modelem WRF.
Po přechodu studené fronty se budou vyskytovat během druhé poloviny noci a rána přeháňky, které budou rovněž doprovázeny silným větrem. Rychle se tak může snížit v důsledku silného sněžení dohlednost. Během dne se budou přeháňky vyskytovat na horách, v nížinách čekáme jejich výskyt ojediněle.

Srážkové úhrny v sobotu a v neděli předpokládané modelem WRF.
V Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech, zejména na návětřích může během noci na neděli a neděle napadnout 10 až 20 cm nového sněhu.

Nový sníh za 24 hodin v neděli předpovídaný modelem WRF.
Kde hledat aktuální informace?
- Situaci sledujeme v online reportu zde.
- Můžete si registrovat naše lokální SMS meteovarování zde.
- Sledujte náš Facebook.
- Předpověď na neděli najdete zde.
Naše meteovarování před silným větrem s nárazy až 90 km/h platí pro celé Česko od soboty 18:00 do neděle 22:00.
Co může situace způsobit?
- poškození střech, poletování větších objektů po okolí
- přerušení elektrického, telefonního nebo vodovodního vedení
- lámání větví, v extrémních případech i vyvrácení stromů
- větrné polomy a následná omezení silniční a železniční dopravy
- u osobních aut s přívěsem a u nákladních aut nebezpečí smyku při bočním větru, a to hlavně na mostech