V pátek bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Během dne přechodně i polojasno. Mírný až čerstvý západní až severozápadní vítr.
Vydáno varování před nebezpečným počasím » Zobrazit podrobnosti

Na Hodonínsku se vyskytlo tornádo

24. 6. 2021 ǀ Poslední aktualizace 25. 6. 2021 9:05:01 ǀ Zuzana Peštová
Na Hodonínsku se vyskytlo tornádo

V České republice se dnes odpoledne vyskytovaly silné bouřky doprovázené intenzivními srážkami a krupobitím, kdy kroupy dosahovaly velikostí kolem 5 až 7 cm. Největší extrém ale zasáhl Hodonínsko, kdy se v silné bouřce vytvořilo tornádo, které po sobě zanechalo fatální škody.

Aktualizace 25.6. 10:45 – Doba trvání tornáda, trasa tornáda, odhadovaná síla

Autor fotky: Tomas Stolarz

Na místě měl Meteopress odborníka na bouře, meteorologa Miloslava Staňka, který celé tornádo zaznamenal. Dle jeho pozorování na místě je v současné době možno odhadovat sílu tornáda na cca F3.

Jedenáct minut apokalypsy

Z první analýzy fotodokumentace se zdá, že tornádo začalo v 19:41 a skončilo o jedenáct minut později v 19:52.

Meteorologická analýza

Podle Jana Horáka, meteorologa Meteopressu, se ve čtvrtek daly intenzivní projevy bouřek velmi dobře předvídat: ,,O den dříve, ve středu 23.6., začala bouřková činnost nad naším územím vznikat až kolem 22 hodiny, tedy po západu Slunce. Ve čtvrtek 24.6. se pak bouřková činnost ‘rozjela’ dříve, navíc na jihovýchodě území panovaly současně velmi vysoké teploty, místy přes 30 °C. Hodnoty CAPE se pohybovaly kolem 2000 J/kq, což je hodnota dostatečná pro vznik velmi intenzivních bouřek. I ostatní bouřkové markery slibovaly zejména na jihovýchodě Moravy velmi pravděpodobný vznik velmi silných bouřek provázených krupobitím, nárazovým větrem a přívalovými srážkami.”

Varování jsme vydali včas

Kvůli očekávaným silným bouřkám jsme ve čtvrtek vydávali meteorologická varování. Pro znázorněnou oblast jsme vydali varování od 16:45.

Takhle pak vypadal příchod bouřky do Hodonína na našich minutových meteoradarech.

Jak je to s možností předpovídat výskyt tornáda?

K tornádům a jejich předpovědím pak dále Jan Horák říká: ,,Tornáda se ve střední Evropě velmi obtížně předpovídají, neboť metodika předpovědi tornád je zpracována pro jiné zeměpisné lokace (např. tornádová alej v USA), a nelze jí použít beze zbytku pro střední Evropu, protože je zde obecně chladněji a i mohutnost troposféry je menší. Navíc nutný předpoklad střetu dvou vzduchových hmot a patřičný střih větru zde nenabývá potřebných hodnot. Tornáda se ve střední Evropě vyskytují zřídka v počtu okolo jednotek výskytů ročně (15-20) a nelze je předpovědět. Je možné při splnění určitých podmínek tornáda předpovídat, ale s hodnotou 99.9% FALSE, a tedy by se spíše jednalo o šíření poplašných zpráv než o předpověď počasí.”

Co tornádo na Hodonínsku napáchalo?

Zatímco u některých slabých tornád se musí velmi podrobně hledat, zda vůbec nějaké škody způsobily, tornádo na Hodonínsku bylo na české poměry extrémně ničivé. Na přesné zhodnocení síly tornáda a na analýzu jeho trasy si ještě budeme muset počkat, už teď ale víme, že dnešní tornádo lidem doslova odnášelo střechy nad hlavou. Následky tornáda si můžete prohlédnout na následujících fotkách a videích.

Autor fotky: Jaroslav Malý
Zdroj fotky: Týdeník policie
Zdroj fotky: Týdeník policie
Zdroj fotky: Týdeník policie
Zdroj fotky: Týdeník policie

Hasičský sbor Moravskoslezského kraje aktivoval speciální USAR (urban search and rescue) tým. Na místo se ale sjíždí hasiči i odjinud, např. Praha na místo postupně vyšle 30 speciálně vycvičených hasičů. První tým na vyhledávání osob pod troskami domů sebou podle Twitteru pražských hasičů přiveze štěrbinové kamery, echolokátory a další zařízení pro vyproštění osob.