V teplotním rozhraní nad východní částí střední Evropy se včera tvořily četné a v mnoha případech i intenzivní bouřky. Zaměstnaly hlavně Poláky a Slováky, dále Maďary a v neposlední řadě obyvatele (východní) Moravy a Slezska. Že na našem území bouřková činnost nebyla tak silná, o tom svědčí mj. blesková aktivita. U nás bylo zaznamenáno okolo 2 500 blesků, zatímco na Slovensku jejich množství bylo trojnásobné a v Polsku více než třicetinásobné. Napříč celou Evropou pak uhodilo přes 300 000 blesků, a to i díky bouřkám na Apeninském a Balkánském poloostrově. Třeba v Chorvatsku (Dalmácii) vývoj kupovité oblačnosti probíhal již od brzkého rána, třebaže netrval příliš dlouho.
VČEREJŠÍ BOUŘKA NAD PRIMOŠTENEM | ZDROJ: SOLANGE VANDAMME
VČEREJŠÍ BOUŘKA NAD ZADAREM | ZDROJ: ANTE JURIĆ
Rozdíly v teplotách mezi východem a západem byly poměrně velké. V 15 hodin v polském Terespolu bylo 29,6 °C (v maximu 29,8 °C), v německém Rosenheimu či v rakouském Salcburku 14,2 °C. V Praze se teploty pohybovaly mezi 16 až 17 °C (kupříkladu Libuš hlásila 16,7 °C), podobně to s teplotami bylo i v Liberci, Plzni, Ústí nad Labem a nejen tam. Jedna z nejvyšších teplot byla zaznamenána v Přerově, a to 23,3 °C, naproti tomu na vrcholcích Krušných hor nebo Šumavy tři hodiny po poledni teploměry ukazovaly 9 až 10 °C. V následujících dnech se teploty srovnají a budou vyšší. Na konci týdne by Česko mohlo prožít druhý tropický den letošního meteorologického léta (prvním byla neděle 5. června, kdy v Tuhani teplota vystoupala na 30,3 °C).
- 74 mm – nejextrémnější spad srážek na stanicích polského IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej), konkrétně na stanici Januszewice (zhruba 100 km severně od Krakova). Stanice Gołdap na samém severu Polska naměřila 70 mm srážek. Kvůli přívalovým srážkám se rozvodnily některé potoky, zatopily se sklepy. Problémy nadělal i prudký nárazový vítr, mající rychlost i přes 80 km/h. Bouřky s sebou kromě lijáků a silných nárazů větru přinesly i kroupy, naštěstí relativně malé, o průměru převážně do 1 cm.
„VELKÁ VODA“ POBLÍŽ STRZYŻÓWA NA JIHOVÝCHODĚ POLSKA | ZDROJ: JACEK JELEŃ
KRUPOBITÍ VE MĚSTĚ KAZIMIERZA WIELKA | ZDROJ: NORBERT GRUDZIEŃ
ZDROJ: KUBA KOSMOWSKI
ZDROJ: MAŁGORZATA NOWAK
ZDROJ: TOMASZ MICHNIEWICZ
- 38,5 mm – včerejší nejvyšší srážkový úhrn podle stanic Slovenského hydrometeorologického ústavu, a sice v Kamenici nad Hronom. Většina, 19,7 mm, spadla mezi 15:00 až 16:00, potom mezi 17:00 až 18:00 spadlo dalších 13 mm. O lokálnosti bouřek se přesvědčila Bratislava. Na stanici Čunovo (nejjižnější cíp Bratislavy) spadlo 0,4 mm, kdežto na stanici Devín (severní část Bratislavy) spadlo 36,3 mm. Stejně jako v Polsku, i na Slovensku napáchaly škody prudké poryvy větru, ať už v Nitře nebo v Rimavské Sobotě, a kroupy. Ty padaly v okolí Nitry a mimo jiné v Tibavě východně od Košic.
KROUPY, KTERÉ VČERA PADALY V OBCI HORŇA | ZDROJ: RADIK PAUKOV
I TAKHLE TO VČERA VYPADALO V NITŘE | ZDROJ: MONIKA ĎURIŠOVÁ
- Vásárosdombó – bouřkami nejpostiženější obec/město v Maďarsku, přinejmenším ve smyslu srážek. Tamní stanice registrovala 78 mm. Pod vodou se po přívalových srážkách ocitly i ulice v Budapešti, například ve čtvrti Hűvösvölgy. K přívalové povodni došlo i v Ostřihomi.
BUDAPEŠŤ | ZDROJ: MADARÁSZ ZITA
OSTŘIHOM | ZDROJ: NÉMETH ANGÉLA
KECSKEMÉT | ZDROJ: ZOLTÁN RIGÓ
„Apokalypsa“ na Frýdecko-Místecku
Ve Frýdku-Místku do půlnoci na pátek 10. června napršelo 83 l vody na m². Podobné množství vody napršelo také v obci Baška, nacházející se jižně od Frýdku-Místku, a to 76 litrů. Rovněž v Brušperku, zhruba deset kilometrů od Frýdku-Místku, tam napršelo 75 l vody na m². V nedaleké Ostravě přitom napršelo maximálně okolo „pouhých“ 30 l vody na m² s tím, že 30 l vody na m² se dočkalo i město Příbor. Ještě můžeme zmínit Havířov, ve kterém napršelo 9 l vody na m². Havířov je od Frýdku-Místku vzdálen cca dvanáct kilometrů. Řadu míst přímo ve Frýdku-Místku i v okolních obcích zaplavila voda.
ZDROJ: UDÁLOSTI OSTRAVA
ZDROJ: UDÁLOSTI OSTRAVA
ZDROJ: BOB BENDÍK
ZDROJ: J.BARAN PHOTOGRAPHER
ZDROJ: J.BARAN PHOTOGRAPHER
Hodně napršelo i ve Valašském Meziříčí, celkem 59 l vody na m². Jinak se ale včerejší srážkové úhrny jen sporadicky pohybovaly nad 20 mm (20 l vody na m²). Na více než 250 stanicích napršel nanejvýše 1 l vody na m², zejména v oblasti mezi Českými Budějovicemi, Prahou a Libercem. V Praze prakticky všechny stanice naměřili 0 mm či jen zcela zanedbatelné množství srážek, víceméně stejně tomu bylo i se stanicemi v Libereckém kraji. V následujících dnech se ke slovu dostane vyšší tlak vzduchu, další výrazná srážková epizoda proto nehrozí.