Od pátku 29. dubna do neděle 1. května uhodilo v Evropě 100 000 blesků (většina jich byla v mracích, tj. neudeřila do země). Blýskalo se také na opačném břehu Atlantického oceánu. Na území Spojených států bylo zaznamenáno přes 150 000 blesků. Ale ne za dvaasedmdesát, nýbrž za čtyřiadvacet hodin, přesněji řečeno od půlnoci na pátek do sobotního rána východoamerického času. Blesková aktivita se odehrávala primárně v Iowě, Kansasu, Missouri, Nebrasce a Oklahomě, mimoto v Jižní Dakotě anebo na jihu Minnesoty. Bouřky, i supercelární, se v centrální části Spojených států tvořily kvůli prohlubující se oblasti nízkého tlaku vzduchu, která postupovala na východ až severovýchod.
TAKTO JI, V SOBOTU RÁNO, ZACHYTILA DRUŽICE GOES 16 | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Během pátečních odpoledních hodin se bouřková činnost „rozjela“ především v Kansasu (i v sousední Nebrasce). Odpoledním/večerním bouřkám však předcházely noční/ranní bouřky. Ve čtyřtisícovém městě Fairbury na jihu Nebrasky za dvě a půl hodiny, do 7:15, napršelo 64 l vody na m². To odpovídá přibližně 85 % dlouhodobého měsíčního průměru (pro měsíc duben). Ve Falls City poblíž hranice mezi Kansasem, Missouri a Nebraskou za půl hodiny, do 4:00, napršelo 20 l vody na m² (při večerní bouřce se za pět minut, do 20:50, ochladilo o téměř 5 °C, resp. teplota klesla z 20,1 °C na 15,8 °C).
CUMULONIMBY NAD KANSASEM (A NEBRASKOU) V PÁTEK ODPOLEDNE | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Shodou troposférických náhod (další prohlubující se oblast nízkého tlaku vzduchu, která postupovala východním až severovýchodním směrem) se i dnes, v pondělí 2. května, nejen v Kansasu probudili do bouřlivého rána. A to včetně Prahy, tedy oklahomského městečka Prague, kde za hodinu spadlo přes 20 mm srážek. Do Bristow, čtyřtisícového města ležícího necelých 50 km severovýchodně od Prahy, dnešní ráno přineslo přes 30 mm srážek a kupříkladu v arkansaském městě Searcy, které, co se počtu obyvatel týče, je na tom stejně jako severočeský Litvínov, při dnešní ranní bouřce za 5 minut spadlo 5,8 mm srážek (za den by tímto tempem spadlo hnedle 1 700 mm srážek).
BOUŘKA POBLÍŽ OKLAHOMSKÉ PRAHY | ZDROJ: CASSIE HEITER
Ve správný čas na správném místě
A se správným vybavením. Reed Timmer je poměrně známý (mimo jiné díky účinkování v seriálu Lovci bouří, v originále Storm Chasers) americký meteorolog a v první řadě lovec bouří. Minulý pátek strávil v Oklahomě a hlavně v Kansasu, a to pronásledováním bouřek spojených se zmíněnou prohlubující se oblastí nízkého tlaku vzduchu. Cestou do Wichity, nejlidnatějšího kansaského města (0,4 mil. obyv.), narazil na supercelu. Ta následně přešla přes Wichitu a na tamním letišti byly naměřeny nárazy větru o rychlosti až přes 90 km/h. Počasí ovlivnila i v okolí, některé stanice naměřily poryvy o síle přes 100 km/h. Navíc se z ní spustilo tornádo, které napáchalo značné škody ve městě Andover, nacházejícím se necelých 20 km východně od centra Wichity.
Národní meteorologickou službou bylo klasifikováno jako tornádo EF3, které má rychlost větru až 266 km/h. Trvalo 21 minut, do 20:31. V cestě mu podle odhadů stálo bezmála 1 000 budov, stovky z nich byly poničeny nebo zcela srovnány se zemí. V rámci Kansasu šlo teprve o druhé tornádo EF2 (až 217 km/h) nebo silnější od roku 2020. Nejednalo se o jediné tornádo, jež se v pátek spustilo k zemi. Celým Kansasem a jižní Nebraskou se prohnaly dvě desítky tornád, resp. meteorologové obdrželi 21 hlášení. Většinou to byla tornáda EF0 až EF1.
Tornádo, jež se prohnalo městem Andover, „tváří v tvář“:
Tornádo, jež se prohnalo městem Andover, očima dronu:
ZDROJ: TEXAS TWISTER STORM CHASING
ZDROJ: DANIEL TURNBOW
ZDROJ: CRYSTAL E’LAN CONRAD
ZDROJ: ASHLEY CUMMINGS
ZDROJ: CAROL WADDELL
ZDROJ: CHRIS MADORIN