Mrazivá rána a zasněžování sjezdovek v zimních měsících přeje tvorbě halových jevů na tzv. diamantovém prachu, tedy na malých krystalcích ledu poletujících v ovzduší. A diamantový prach se vyskytl i tuto sobotu v Krkonoších, kde jsme mohli pozorovat krásný komplex halových jevů.
Vyskytly se vzácné halové jevy
Kromě malého hala, parhelií a velkého hala jsme mohli na diamantovém prachu pozorovat horní dotykový oblouk, Parryho suncave a Parryho sunvex oblouk, cirkumzenitální a supralaterální oblouk. Viditelný byl také 46° kontaktní oblouk a Tapeho oblouk. Do toho všeho jsme mohli vidět i helický a Wegenerův oblouk. Vyskytly se i Trickerovy oblouky, Moilanenův oblouk, infralaterální oblouk., halový sloup a spodní slunce. Nechyběl ani parhelický kruh.
Na místě fotila i naše kolegyně, která vyfotografovala krásný horní dotykový oblouk, Parryho oblouk, malé halo, parhelia, částečně i mezi stromy prosvítající parhelický kruh, cirkumzenitální oblouk, supralaterální oblouk a vzácný Tapeův oblouk.
Na webové kameře z Velké Úpy byl pak pozorovatelný parhelický kruh, levé parhelium, malé halo, supralaterální a infralaterální oblouk, spodní parhelium a spodní část Wegenerova oblouku (slabá čára vedoucí ze spodku hala směrem do leva).
Trickerovy oblouky se vyskytly na webkameře Na Pláni ve Špindlerově Mlýně.
Kromě toho vyfotografoval krásný komplex halových jevů pan Pavel Kubásek. Na snímku můžete vidět malé halo, horní dotykový oblouk, Parryho oblouk, část supralaterálního oblouku a detail Tapeova oblouku. Od slunce pak vybíhá helický oblouk.
Na dalším snímku od pana Kubáska vidíme kromě již zmíněných halových jevů i Moilanenův oblouk a dolní dotykový oblouk. Dále se vyskytlo malé halo, parhelický kruh spojující parhelia, horní dotykový oblouk, Parryho oblouk a vidíme zde i část supralaterálního oblouku a Tapeovy oblouky.
Autorkou úvodní fotky je Mali Nka.
Více novinek týkajících se halových jevů můžete sledovat zde.