Ve středu bude jasno až polojasno. Slabý vítr severních směrů.

Rozhovor s americkým lovcem bouří

17. 7. 2018 ǀ Poslední aktualizace 17. 7. 2018 10:54:05 ǀ Lukáš
Rozhovor s americkým lovcem bouří

Pokud rozhovor s Bradem Nelsonem, profesionálním americkým lovcem bouří, jenž světlo tohoto světa spatřil na přelomu října a listopadu 2016, unikl Vaší pozornosti, tu je v plném znění:

Brade, na začátek – už jsi někdy mluvil s někým ze střední Evropy? Co vlastně víš o malé evropské zemi zvané Česká republika?

Ano, se Středoevropany jsem již mluvil! Občas hovořím s lidmi z Evropské PGA Tour, z nichž někteří mají zázemí právě ve střední Evropě. Kromě toho máme tady v Minnesotě poměrně dost Poláků, mezi kterými mám i několik známých. A z toho, co vím, jsou mé kořeny z takřka 75 % české, v závislosti na rodinné historii, a v České republice je jedna oblast, která přímo souvisí s matčinou stranou rodiny. Jinak, s předpověďmi počasí pro Českou republiku mnoho zkušeností nemám, ale někdy bych se tam rád vypravil v bouřkové sezóně a dozvěděl se něco více o zdejším počasí.

A teď k věci – proč jsi se rozhodl stát se meteorologem? Bylo to něco ve smyslu „když jsem se v 15 rozhodoval co dál dělat, meteorologie pro mě byla jasná volba“? Teď asi úplně nechápeš, tak pro vysvětlení – jde o narážku na jednu českou reklamu, která se velmi dobře parodovala. V originále se jednalo o „když jsem se v 15 rozhodoval co dál dělat, pekařina pro mě byla jasná volba“.

Vyrostl jsem na malé farmě v jižní Minnesotě a vždy jsem byl fascinován jak letními, tak i zimními bouřemi. Byl jsem tak uchvácen, že jsem bedlivě sledoval novinové plátky zaměřené na počasí, abych mohl sledovat bouře, jak se valí přes farmu. To mě zároveň vedlo k tomu zjistit, jak tyto letní, ale i zimní bouře vznikají a jak to obecně v atmosféře funguje. Když mi bylo 15, stále jsem se snažil přijít na to, co budu jednou chtít dělat, ale meteorologie byla vždy v popředí.

Když Američané vynalezli Dopplerův radar, Evropané objevili kouzlo rtuťového teploměru… Ne, teď vážně. Z meteorologického úhlu pohledu, jak jsi spokojen s technickou úrovní Spojených států? Česká republika je v tomto ohledu celkem vyspělá, možná by se mohly vylepšit radary, které stále neumí rozlišovat skupenství srážek…

Se sítí našich Dopplerových radarů, především s duální polarizací (vertikální i horizontální), a jejich funkčností jsem docela spokojen. Duální polarizace nám umožňuje rozlišovat různá skupenství srážek, ale také určit, kdy bouře vyprodukovala tornádo vzhledem k troskám vyneseným do vzduchu. Jsem ohromen zlepšením úrovně radarové techniky v posledních letech, což nám meteorologům opravdu pomohlo. Nicméně, jedna věc, se kterou tak trochu zaostáváme, je vývoj a pokrok našich amerických předpovědních modelů jako GFS či NAM (North American Mesoscale Forecast System). Tyto modely mají poslední dobou tendenci zaostávat v přesnosti, hlavně při srovnání s modelem ECMWF. I když, celkově jsou tyto modely v posledních letech tak přesné, že naše role přešla z předpovídání počasí zejména k interpretaci počasí pro naše uživatele.

Nicméně, nejsi pouze meteorolog, ale také lovec bouří. Kdy a proč jsi se rozhodl honit bouře?

Ano, jsem také lovec bouří! Jak už jsem zmínil, vyrůstal jsem na malé farmě na jihu Minnesoty se širokým otevřeným výhledem na oblohu a letní bouře mě vždy uchvátily. Řekl bych, že do pronásledování bouří jsem se zamiloval poté, co jsem v jednom dni, konkrétně 24. června 2003, viděl 13 tornád, a to poblíž Centerville v Jižní Dakotě. Od té doby pravidelně opouštím svůj domov v Minnesotě, který se nachází na dalekém severovýchodě tzv. uličky tornád (Tornado Alley), abych hledal nepolapitelné tornádo a další jevy spojené s bouřlivým počasím.

 

 

Když jsem byl ještě na základní škole, zhlédl jsem na YouTube jedno zajímavé video – skupina lovců bouří sledovala tornádo. To však náhle změnilo směr a vydalo se přímo k nim. Lovci nakonec skončili ve slepé uličce, v nějaké polorozpadlé budově, a sledovali stále se přibližující tornádo. Cca 100 m před nimi tornádo zničehonic znovu změnilo trajektorii a vydalo se pryč. Nejsem si jistý, ale pokud mě má chabá sojčí paměť neklame, jeden z lovců byl tak vyděšený, že mu lidově řečeno povolili svěrače a neplánovaně si došel na malou. Máš podobnou zkušenost?

Ha, ha, ne! Naštěstí jsem se s takovouto ztrátou tělesné funkce nesetkal. Ale slyšel jsem podobné příběhy lovců bouří, kteří zažili něco obdobného nebo dokonce duševní zhroucení. Když se lidé ocitnou v situaci život, nebo smrt, či v něčem, co nemohou pochopit, reakce může být až takováto. Naštěstí jsem byl schopen zůstat pod kontrolou fyzicky i psychicky, a to během všech tornád a bouří, které jsem už viděl.

Čemu dáváš přednost – přenádhernému návějovému oblaku (shelf cloud) supercelární bouře, nebo děsivému tornádu?

Ačkoliv mám velmi rád fotogenická návějová oblaka, hrůzostrašné tornádo je to, co získalo můj zájem více než cokoliv jiného. Je v něm totiž něco „nadpozemského“ – vidět nejdříve nevinnou trombu, která se ladně snáší k zemi, kde se následně mění na brutální a nebezpečné tornádo, které nemá respekt naprosto z nikoho a ničeho. Jedinou věcí pak je doufat, že tornádo zůstane v otevřené krajině a nezpůsobí tak velké škody.

 

 

Lovení bouří – je to čistě mužská záležitost, nebo i ženská? Znáš nějakou lovkyni bouří?

Jasně, že jsou i lovkyně bouří! Pravdou vlastně je, že jak pronásledovat bouře jsem se učil od jednoho ženského dua, jež se nazývá Twister Sisters. Naučily mě toho opravdu hodně – jak číst, co bouře dělá, jakým směrem se pohybuje, jak si udržet bezpečnou vzdálenost, ale zároveň získat co nejlepší fotografie a podobně. V průběhu let jsem se setkal s mnoha lovkyněmi bouří, spousta z nich je ještě mladšího věku – například jsou to vysokoškolačky.

 

 

Zpět k práci meteorologa. Tato otázka možná bude znít poněkud divně, ale jaký je průměrný plat meteorologa ve Spojených státech? Ptám se čistě jen pro zajímavost…

No, to samozřejmě závisí na konkrétní pozici. Meteorologové pracující pro Národní meteorologickou službu (National Weather Service) nebo jiné vládní agentury typicky vydělají až kolem 100 000 dolarů, přičemž meteorologové v médiích a soukromých sektorech začínají někde na 30 až 40 000 dolarech. Samozřejmě, že to vše záleží na dané pozici a mnoha dalších věcech.

100 000 dolarů ročně? To je měsíčně kolem 8 300 dolarů, jinými slovy zhruba 200 000 Kč – vypadá to, že američtí meteorologové létají v oblacích i mimo pracovní dobu… Takže, hurá do Spojených států honit mraky!

Klid! Není to tak jednoduché. Zaprvé vím o hodně meteorolozích, kteří startují na 20 až 25 000 dolarech a k vyšším platům se dostávají až s postupem času. A zadruhé jen někteří více specializovaní meteorologové, kteří pracují pro velké organizace a firmy, se mohou přiblížit oněm 100 000 dolarů. Řekl bych, že skutečný průměrný plat amerických meteorologů (vládní agentury) se pohybuje kolem 70 až 80 000 dolarů.

Brade, podívej, i těch 20 000 dolarů ročně (tj. nějakých 40 000 Kč měsíčně) je docela hodně… Nemálo lidí zde v Česku měsíčně vydělá jen cca 500 dolarů (tj. plus mínus 12 000 Kč), takže to pořád vypadá, že američtí meteorologové jsou tak trochu za vodou. Asi proto máte Vy Američané všichni rodinné domy…

Abych byl upřímný, jsem docela překvapený, že spousta lidí v České republice vydělá tak málo! Ale co Vaše náklady na bydlení? Většina lidí tady ve Spojených státech zaplatí za svůj byt každý měsíc 700 až 1 300 dolarů, takže to není úplně nejlevnější záležitost…

700 až 1 300 dolarů (tj. asi 17 až 31 000 Kč)? Oj, tak teď už chápu, proč máte tak vysoké platy… No vraťme se nyní raději zpět k počasí, přesněji supercelárním bouřím. Z pohledu profesionálního lovce bouří, který měsíc je nejlepší a který nejhorší? Kolik bouří si už za svou kariéru chytil?

Vrcholové období pro supercelární bouře ve Spojených státech, jmenovitě v uličce tornád, je duben až červen. Je jasné, že supercelární bouře mohou nastat i v jiných měsících, ale v těchto jsou nejčastější. Zatím jsem chytil 77 tornád a stovky supercelárních bouří.

Co Tvá rodina a Tví přátelé – nemyslí si o Tobě, že jsi blázen? Mám tím na mysli, že hodně lidí zastává názor, že lovci bouří jsou úplně mimo, protože riskují své zdraví a tak dále.

Ha, ha, ano, někteří z nich si určitě myslí, že jsem blázen! Ale je to koníček jako kterýkoliv jiný, kde je třeba mnoho času a úsilí. Někteří lidé nikdy nepochopí tu vášeň, která mě pohání k pronásledování bouří, a všechen ten adrenalin a vzrušení, které s tím souvisí. Třeba moje žena loví bouře se mnou – jaký je to dobrý řidič! Víte, pokud víte, co děláte a lovíte bouře bezpečně a zodpovědně, nemusí to nutně představovat nebezpečí pro Vaše zdraví.

Na druhou stranu, když se jde na rande a řekne se „jsem meteorolog a lovec bouří“, musí to být pro ni okouzlující, ne? Jaké jsou v tomto ohledu Tvé zkušenosti?

Je to legrační, protože to není to, co by způsobilo, že bych se své ženě zalíbil! Poté, co jsme spolu krátce chodili, zjistila, že rád pronásleduji bouře a nakonec jsem ji vzal na několik honiček. Vypadalo, že se jí to líbilo. Myslím, že mám obecně od lidí příznivější reakce.

 

 

Ve Spojených státech je hodně lovců bouří. Znáš přesný počet, alespoň přibližně? Někteří z nich vystupovali v televizních pořadech – je pravda, že jsou tito „známí“ lovci bouří bohatí? Je lovení bouří nákladné? A co Ty – snil jsi někdy o tom stát se známým lovcem bouří, nebo to je čistě jen koníček?

Nevím, jaký je přesný počet lovců bouří ve Spojených státech, ale za celé ty roky jsem zaznamenal nárůst počtu expertů. Popularita filmu „Twister“ ve skutečnosti přispěla k rozmachu v lovení bouří. Došlo už k několika nebezpečným situacím, kdy byly ucpány silnice z důvodu nedodržování pravidel silničního provozu. Kvůli stále a stále většímu počtu aut a lidí, kvůli čemuž na silnicích nastávají chaotické situace, je opravdu třeba sledovat ostatní řidiče a pozorovat dění okolo nás, abychom zajistili vlastní bezpečnost.

Většina lovců bouří vystupujících v televizi není bohatá. Řekl bych, že těmito pořady vydělají nějaké peníze, ale ne tolik, aby byli schopní to dělat tak říkajíc na plný úvazek. Osobně jsem jako lovec bouří měl čest se společností Silver Lining Tours a obvykle z toho bylo nanejvýš pár set dolarů, hlavně jen tolik, abych pokryl své náklady. Lovení bouří samo sebou nákladné je. Tyto náklady zahrnují údržbu dopravních prostředků – opravy, palivo, jídlo, počítače, mobilní internet, fotografické vybavení, držáky k fotoaparátu… Chceš-li držet krok s technologií a kvalitou videa, je nutné zařízení po nějaké době aktualizovat. Ale osobně jsem se vším spokojen!

Jaký je Tvůj nejlepší a naopak nejhorší zážitek?

Je těžké vybrat moji nejlepší zkušenost jakožto lovce bouří, mám více neuvěřitelných zážitků. Ale pokud bych měl vybrat jen jeden, bude to tornádo v kansaském Benningtonu:

http://www.eyeonthetwister.com/2013/06/29/may28/

Předchozí noc jsme strávili ve městě Salina s tím, že jsem věděl, že další den přinese silné bouře schopné zplodit nějaké to masivní tornádo. Měli jsme jet 10 mil na sever a zhlédnout první bouře produkující masivní tornáda o intenzitě EF4 (267 až 322 km/h). Krásné na tomto pronásledování bylo nejen to, že jsme museli jet poměrně daleko, ale také to, že jsme viděli celý životní cyklus tornáda – no bylo to prostě úžasné!

 

 

Předpokládejme, že se někdo z Česka rozhodne stát americkým lovcem bouří. Má šanci? Znáš nějakého lovce bouří, který není ze Spojených států ani Kanady?

Samozřejmě, že má šanci! Navrhoval bych dobrou přípravu – několik let se učit od expertů, až poté započít svou pouť lovce bouří na vlastní pěst. Ale určitě může být úspěšný jako mezinárodní lovec bouří ve Spojených státech. Je zde hodně kanadských lovců bouří, kteří k nám přicházejí během sezóny, a taktéž je tu pár lovců bouří z Evropy či Austrálie. V minulosti jsem pronásledoval bouře s Australany i Brity.

V naší rozpravě mimo rozhovor z Tebe vypadlo, že jsi také oficiální meteorolog PGA (Professional Golfers Association) a že je to někdy velmi náročné. Nechceš k tomu říci více, hlavně to, jak jsi se vůbec stal meteorologem PGA?

Ano, je tu tlak na vytváření co nejlepších a nejpřesnějších předpovědí počasí – jak jen to je možné. Zajisté jsou chvíle, kdy počasí nespolupracuje s tím, co stojí v předpovědi, ale většina lidí chápe, že prognóza je jen nejpravděpodobnější varianta a že nemusí být nutně 100% po celou dobu. Děláme však dobrou práci a máme tu dobrou pověst! Stal jsem se meteorologem PGA v roce 2007. Naše společnost získala zakázku v roce 2005 a po několika letech mě přivedli do týmu.

Na závěr – chtěl bys něco vzkázat Čechům?

Jedna věc, kterou bych chtěl dodat, je to, že nelovím bouře proto, abych viděl, jak ničí životy a majetek. Poslední věc, kterou chci vidět, je tornádo devastující dům apod. Nejraději mám bouře a tornáda, která zůstávají nad otevřenou krajinou a nikomu nekomplikují život. Už jsem také zkoušel informovat o bouřích, které pronásleduji, aby Národní meteorologická služba mohla v případě nutnosti vydat varování.

A v neposlední řadě chci poděkovat všem Čechům, kteří mají zájem o tento příběh! Opravdu oceňuji Váš zájem, a to hlavně kvůli svým českým kořenům. Dobří lidé jsou v České republice!