Každoročně rozzáří letní oblohu v srpnu Perseidy, které jsou asi nejčastěji skloňovaným meteorickým rojem. Meteorických rojů je však více, například na podzim Orionidy, v zimě Geminidy nebo na jaře Lyridy. Pozorný čtenář si jistě všiml, že většinou se meteorický roj nazývá podle souhvězdí, odkud zdánlivě meteory “vylétávají”. Této oblasti říkáme radiant. Takže Orionidy mají radiant v Orionu, Geminidy v souhvězdí Blíženci a Lyridy v Lyře. Perseidy pak mají radiant v souhvězdí Persea. Ačkoliv Lyru s nepřehlédnutelnou Vegou nalezneme v letních měsících téměř v zenitu (tedy přímo nad hlavou), která se v letních měsících postupně pomalu během noci přibližuje k obzoru, Perseus vychází naopak večer a přibližuje se k zenitu až v druhé polovině noci.
Budou skvělé pozorovací podmínky
Vzhledem k tomu, že nebude pozorování rušit Měsíc v tomto týdnu, uvidíte i slabší meteory. Navíc se nad střední Evropou bude udržovat oblast vysokého tlaku vzduchu, a tak bychom se měli dočkat v nočních hodinách polojasné až jasné oblohy, v údolích je však řeba počítat s mlhami.
Kdy pozorovat?
Vzhledem k tomu, že během noci stoupá Perseus od severovýchodního obzoru k zenitu, je vhodné pozorovat spíše ve druhé polovině noci. Ačkoliv maximum roje připadá na období od 11. do 13. srpna, Perseidy můžete pozorovat již nyní. Roj bude činný až přibližně do 24. srpna.
Kde pozorovat?
Pro pozorování vyhledejte nejlépe oblast mimo město, kde neruší pozorování světelný smog. Zcela ideální je vyjet do hor. V Česku máme několik oblastí tmavé oblohy. Pro pozorování se nejlépe vyplatí vyjet na Šumavu, do Českého lesa, Jeseníků či Beskyd. Nelze však opomenout ani jižní Čechy, Vysočinu nebo oblast Manětínska, kde tolik světelný smog neruší pozorování. Ještě lepší podmínky pro pozorování však najdeme mimo Česko, kupříkladu v oblasti Podkarpatské Rusi, v Alpách nebo na vzdálenějších ostrovech od pobřeží na jihu Dalmácie v Chorvatsku.
Jak fotit?
Kromě pozorování můžete Perseidy i fotit. Pro focení nejlépe zvolte digitální zrcadlovku s širokoúhlým objektivem. Fotit je vhodné na zcela manuální režim, tedy ručně nastavit expoziční čas, clonu a ISO. Zároveň je vhodné zaostřit na nekonečno a ostřit manuálně. Foťte nejlépe na expoziční čas 20-30 sekund se clonou f/2,8-3,5, případně f/4,5 s nastavením ISO 1600-3200. Při cloně f/4,5 můžete zkusit i nastavení vyšších hodnot ISO okolo 5000. Při delších expozičních časech se vlivem pohybu Země jeví hvězdy na fotografii jako rozmazané.