Od začátku tohoto měsíce bylo v centrální části Evropy detekováno nad 65 000 blesků, z toho jen zlomek (zhruba 0,03 %) na území České republiky. V prvních devíti dnech loňského dubna přístroje detekovaly něco málo přes 100 000 blesků, z toho nepatrnou část (přibližně 3 %) přímo v Česku. Loni byl tedy počet blesků detekovaných u nás cca 170krát větší než letos.
(Noční bouřka ve středu 24. července 2013)
Na nějakou výraznější bouřkovou činnost si Češi budou ještě muset chvíli počkat, přinejmenším v nejbližších dnech bude v tomto ohledu největším problémem příliv chladnějšího vzduchu pocházejícího z polárních oblastí, a to po přední straně rozsáhlé tlakové výše se středem nad Skandinávií. Nebude se tím pádem opakovat situace z loňska, kdy Česko mezi 10. až 14. dubnem zaznamenalo přes 17 000 blesků, drtivou většinu z nich v jeden den, jímž byl pátek třináctého.
(Loňský 13. duben očima družice Aqua)
Za hranicemi bylo co pozorovat
V celé Evropě a jejím blízkém okolí ve dnech 1. až 9. dubna 2019 kupovitá mračna vyprodukovala přes 175 000 elektrických výbojů s tím, že v několika předešlých dnech se blesková aktivita soustředila zejména na Balkánský a Pyrenejský poloostrov. Například včerejšek byl co se focení bouřek týče velmi vydařený na pobřeží středního Portugalska anebo v jižní Itálii, a to díky bouřce s nepřehlédnutelným shelf cloudem. Bouřky budící pozornost se však objevily i na řadě jiných míst.