Ve středu bude jasno až polojasno. Slabý vítr severních směrů.

Na Slovensku naměřili až 39 °C, úmorná vedra přerušily prudké bouřky

9. 7. 2021 ǀ Poslední aktualizace 9. 7. 2021 17:27:02 ǀ Lukáš
Na Slovensku naměřili až 39 °C, úmorná vedra přerušily prudké bouřky

Více než pětatřicetistupňová vedra postihla Slovensko, které prožilo zatím nejteplejší den roku 2021. V Bratislavě se odpolední maxima pohybovala okolo 37 °C, ale v okrese Nové Zámky se přiblížila hranici 40 °C. S tropickým počasím se Slováci potýkali také v pátek, avšak pouze na východě Košického a Prešovského kraje. Jinde se ochladilo, citelně, a to díky prudkým bouřkám doprovázeným i silným krupobitím.

 

ZA TVORBU BOUŘEK MOHLA TLAKOVÁ NÍŽE (NĚMCI POJMENOVANÁ ARNO), KTEROU BLOKOVALA TLAKOVÁ VÝŠE (JÍŽ V BERLÍNĚ PŘIŘKLI JMÉNO CORNELIEKE) SE STŘEDEM NAD BĚLORUSKEM, UKRAJINOU A RUSKEM

 

Ve čtvrtek vrcholil příliv velmi teplého vzduchu. Částečně se to týkalo i našeho území. Na jihu Moravy zaznamenali 33 až 36 °C, ojediněle 37 °C. Ve Strážnici na Hodonínsku se teplota vyšplhala na 36,5 °C, čímž byl pokořen rekord na 8. července z roku 1957, a to 36,3 °C. Kdežto v západočeském Chebu bylo nanejvýše 18,9 °C (v Liberci 22 °C, v Praze 23 °C, v Čáslavi 24 °C atd.).

 

 

Na desítkách stanic napříč celým Slovenskem rtuť teploměru dosáhla anebo překročila 35 °C. Mimo jiné na stanicích Lučenec (35,2 °C), Piešťany (36,5 °C), Prievidza (36,5 °C), Nitra (37,2 °C) nebo Hurbanovo (38,0 °C). V Bratislavě se zastavila na 36,8 °C, nicméně před 64 lety, 8. července 1957, Bratislava hlásila až 38,2 °C. Nejvyšší hodnota byla naměřena v obci Mužla u slovensko-maďarské hranice, a to 39,0 °C.

 

 

 

Kroupy o velikosti golfového míčku

Mezi 13. a 14. hodinou se na západě Maďarska vytvořila výrazná bouřková buňka. Ve skutečnosti se jednalo o supercelu, produkující kroupy velké jako golfové míčky, které napáchaly nemalé materiální škody. Vždyť největší kroupy měly v průměru až kolem osmi centimetrů! K zemi tedy padaly rychlostí vyšší, než jaká je povolena na českých dálnicích.

 

ZMÍNĚNÁ SUPERCELA SE PROHNALA MJ. MĚSTEM TATA | ZDROJ: CSABA LAKATOS

 

ZMÍNĚNÁ SUPERCELA SE PROHNALA MJ. MĚSTEM TATA | ZDROJ: KRISZTINA TRÍZ-STEINBACH

 

ČELO SUPERCELY, KTERÁ SE PROHNALA ZÁPADEM MAĎARSKA | ZDROJ: BOLVÁRI-KISS ANNAMÍRIA

 

Z JEDNÉ VÝRAZNÉ BOUŘKOVÉ BUŇKY SE BRZY STALA CELÁ ŘADA…

 

Kroupy o průměru i přes 5 cm padaly, kvůli této supercele, i v obci Moča v okrese Komárno, jakož i na dalších místech jižního Slovenska. V obci Gbelce v okrese Nové Zámky za 60 minut spadlo 24 mm srážek, celkem 32 mm. S krupobitím se potýkali i jinde, např. v obci Plášťovce v okrese Levice, v obci Búč v okrese Komárno, u města Štúrovo, v obci Tupá v okrese Levice, v obci Hrkovce v okrese Levice apod.

 

KRUPOBITÍ V OBCI PLÁŠŤOVCE | ZDROJ: VAVROVÁ FUTÓ CSILLA

 

Supercelární Polsko

Supercely se během pátečního dne tvořily hlavně na území Polska, kde byly pozorovány až jedenácticentimetrové kroupy. Konkrétně v obci Będkowice nedaleko Krakova. Kromě obřích krup s sebou přinesly i přívalové deště, způsobující bleskové povodně. V Krakově byly okolo 14. hodiny zaznamenány nárazy větru o rychlosti mezi 70 až 80 km/h s tím, že liják zatopil řadu ulic. Za několik hodin v Polsku udeřily desetitisíce blesků.

 

ZATOPENÁ ULICE V KRAKOVĚ | ZDROJ: ANNA OKRUTNIAK

 

BOUŘKA, KTERÁ ZAPLAVILA KRAKOV | ZDROJ: MAŁGORZATA SACHA

 

ANI KRAKOVU SE NEVYHNULY OBŘÍ KROUPY | ZDROJ: KATARZYNA KORAJDA

 

ČELO BOUŘKY NAD MĚSTEM CHOCIANÓW | ZDROJ: MAŁGORZATA SADOWSKA

 

ČELO BOUŘKY NAD MĚSTEM MŁAWA | ZDROJ: DOROTA TOMCZYKOWSKA

 

KROUPY, KTERÉ PADALY V OKOLÍ KRAKOVA | ZDROJ: DANIEL SOBALSKI

 

KLID PŘED BOUŘÍ V OLŠTÝNU | ZDROJ: AGATA ZASKÓRSKA

 

DECHBEROUCÍ SHELF CLOUD NAD MĚSTEM RADOMSKO | ZDROJ: SANDRA SZURYN