Za 24 hodin, do půlnoci ze středy 20. na čtvrtek 21. července, uhodilo nad Evropou 300 000 blesků s tím, že 250 000 blesků uhodilo nad západní a střední Evropou, respektive Francií, Německem, Švýcarskem a blízkým okolím. Bouřkám doprovázeným silnou bleskovou aktivitou a přívalovými srážkami, někde i extrémním krupobitím, „vdechla život“ cyklóna postupující přes Francii a Německo k severovýchodu. Němečtí meteorologové jí přisoudili jméno Caroline. Právě kolem ní do západní Evropy pronikl o dost chladnější oceánský vzduch, jehož efekt v Beneluxu umocnil déšť. A tak například v Maaseiku (Belgie) měli ve čtvrtek odpoledne 18 °C, namísto úterních odpoledních 40 °C (až 40,4 °C).
ROZDÍL V TEPLOTÁCH MEZI ÚTERNÍM A ČTVRTEČNÍM ODPOLEDNEM | ZDROJ: METEOCIEL
Ke vzniku prvních bouřek, v souvislosti s cyklónou Caroline, došlo na severovýchodě Španělska a dále v jižní části francouzských regionů Nová Akvitánie a Okcitánie. Později se objevily i v dalších regionech a v západních Alpách. Během středečního rána a dopoledne bouřková činnost ustala, avšak později se obnovila, tentokrát na francouzsko-německém pomezí a ve Švýcarsku, okrajově i na západě Rakouska a v Beneluxu. Jinak většina Evropy hlásila jasno až polojasno, spíše však jasno.
Ve Stockachu (u jezera Obersee na jihu Bádenska-Württemberska) za 60 minut, do středečních 20:00, spadlo 31 mm srážek. Tím byl překonán úhrn 26 mm z 20. července 1994. V nedalekém Sigmaringenu (30 km severovýchodně od Stockachu) ve středu mezi 20:00 až 21:00 spadlo 42 mm srážek, takže byl pokořen úhrn 21 mm z 20. července 1980 (20. července 1994 spadlo 14 mm srážek). V Kaisersbachu, 30 km severovýchodně od Stuttgartu, při středeční večerní bouřce za hodinu spadlo 31 mm srážek, a proto byl letošní 20. červenec srážkově bohatší než 20. červenec 2014 s jeho 14 mm. Meteorologická stanice v Kaisersbachu je relativně mladá, v provozu od roku 2011.
NA NĚKTERÝCH MÍSTECH NĚMECKA, JAKO V TOMTO PŘÍPADĚ V LAICHINGENU, BYLY NAMĚŘENY NÁRAZY VĚTRU O RYCHLOSTI V ROZMEZÍ 90 AŽ 100 KM/H (PŘES 25 M/S) | ZDROJ: HEIKE RUOPP
Velikost hraje hlavní roli
V případě krup bezesporu. O tom se v polovině tohoto pracovního týdne přesvědčili ve francouzském regionu Burgundsko-Franche-Comté a v sousedním Švýcarsku, kde padaly kroupy o průměru až okolo 8 cm. Pádová rychlost takto velkých krup se může pohybovat i kolem 100 km/h, energie uvolněná při jejich dopadu tím pádem není zrovna malá. Koneckonců, v několika obcích na východě francouzského departementu Doubs poškodily střechy na přibližně pěti stovkách domů, nemluvě o vysklených oken aut, ale rovněž zničených solárních panelech. Mimořádně silné krupobití, kdy kroupy měly v průměru také až okolo 8 cm, 4. července 2018 postihlo francouzskou obec Saint-Sornin, kde po sobě zanechalo více než 400 poškozených střech. Rok 2018 byl pro Francii rekordní, s 285 bouřkovými dny.
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU DOUBS | ZDROJ: STEVE MCBOGAR
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU DOUBS | ZDROJ: IRENA MSJC
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU DOUBS | ZDROJ: ANNE SOPHIE PATY
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU TERRITOIRE DE BELFORT | ZDROJ: PHILIPPE DA ROCHA
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU TERRITOIRE DE BELFORT | ZDROJ: LORE VZ
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU DOUBS | ZDROJ: ANA FULA
STŘEDEČNÍ KRUPOBITÍ V DEPARTEMENTU DOUBS | ZDROJ: GREGOIRE BONNERUE