Jihozápadní Evropu a kanadské provincie Alberta a Saskatchewan v posledních pár dnech sužovaly velmi intenzivní bouřky, jež s sebou přinesly přívalový déšť, silný vítr a v neposlední řadě krupobití. V Saskatchewanu dokonce meteorologové vydali varování před tornády. Jak v Portugalsku a ve Španělsku, tak v Kanadě počasí ovlivnila tlaková níže s tím, že obě tlakové níže postupovaly východním až severovýchodním směrem. „Pyrenejská“ však narazila na oblast vysokého tlaku vzduchu (díky které je teď v Česku slunečno a teplo), kdežto „kanadská“ dále postupuje směrem k Atlantickému oceánu.
PYRENEJSKÝ POLOOSTROV OČIMA DRUŽICE SUOMI NPP (1. ZÁŘÍ) | ZDROJ: NASA
ALBERTA A SASKATCHEWAN OČIMA DRUŽICE NOAA-20 (31. SRPNA) | ZDROJ: NASA
Bouřlivý začátek podzimu
V Evropě a v jejím bezprostředním okolí bylo ve středu zaznamenáno necelých 180 000 blesků, většina na portugalském a španělském území. Víceméně stejný počet blesků byl zaznamenán i před rokem, tj. v úterý 1. září, jen s tím rozdílem, že se blesková aktivita soustředila prakticky jen na Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Ukrajinu (a v menší míře na některé balkánské země a Bělorusko). Předloni, tzn. v neděli 1. září, se bouřek dočkalo i Česko, uhodilo přes 18 000 blesků (v celé Evropě pak přes 240 000).
Zpět k letošnímu 1. září. Na desítkách španělských stanic v období od 31. srpna 20:00 do 1. září 20:00 spadlo 20 až 90 mm srážek. Stanice v Madridu naměřily kolem 40 mm, ale třeba stanice v průsmyku Guadarrama Pass (cca 50 km severozápadně od Madridu) naměřila 86 mm, z toho 78 mm za 2 hodiny (mezi 1:00 až 3:00). Zato ve městě Segovia (cca 25 km severně od průsmyku Guadarrama Pass) bylo naměřeno pouze 11 mm.
O tom, že bouřky jsou lokálním fenoménem, svědčí i hodnoty ze severu Španělska. V obci Los Arcos spadlo 10 mm srážek, zatímco ve městě Larraga, ležícím ani ne 30 km východně od obce Los Arcos, spadlo 102 mm srážek. A další příklad: V osadě Fredes spadlo 22 mm srážek, kdežto o 35 km dále v Alcanaru spadlo 234 mm srážek. Právě Alcanar byl nejvíce postiženým místem, mj. proto, že 78 mm z celkových 234 mm spadlo za pouhých 30 minut.
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: ANDREU PRUNERA
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: ANDREU PRUNERA
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: ANDREU PRUNERA
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: ANDREU PRUNERA
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: PROTECCIÓ CIVIL
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: JÚLIA ALBACAR
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: JÚLIA ALBACAR
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: JÚLIA ALBACAR
ALCANAR PO STŘEDEČNÍCH LIJÁCÍCH | ZDROJ: JÚLIA ALBACAR
Bouřlivý konec léta
Průměr golfového míčku je zpravidla kolem 4,4 cm. Aby se uvnitř cumulonimbu, tj. bouřkového mraku, vytvořila takto velká kroupa, musí mít vzestupné proudění rychlost alespoň 100 km/h, přesněji okolo 105 km/h (u krup o průměru 10 cm a vyšším je minimální rychlost vzestupného proudění necelých 160 km/h, u krup o průměru do 1 cm je potřebná rychlost vzestupného proudění 3krát menší).
46 cm. Tak byla hluboká souvislá vrstva malých krup, která 3. června 1959 pokryla kansaské městečko Seldon. Pod souvislou vrstvou malých krup, byť rozhodně ne tak hlubokou jako ve zmíněném Seldonu před 62 lety, se v úterý ocitla i řada míst v kanadské provincii Saskatchewan, kde řádily supercely. Ty byly doprovázeny i silným krupobitím. Jako například ve dvoutisícovém městě Assiniboia, nacházejícím se 70 km severně od americko-kanadské hranice. Prudké bouřky se prohnaly mimo jiné saskatchewanským hlavním městem Reginou, které čelilo jak extrémnímu krupobití, tak nárazům větru o síle až kolem 70 km/h.
LOVCI BOUŘEK SI PŘIJDOU NA SVÉ I V KANADĚ, JAKO TOTO ÚTERÝ V PROVINCII SASKATCHEWAN (V TOMTO PŘÍPADĚ NEDALEKO REGINY) | ZDROJ: KYLE BRITTAIN
ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V REGINĚ | ZDROJ: PAUL DAWSON
ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V REGINĚ | ZDROJ: AMANDA
ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V REGINĚ | ZDROJ: AMANDA
Úterní krupobití v Regině: