Západním Tureckem se přehnala studená fronta, kterou doprovázely i bouřky, z nichž některé byly silné, doprovázené přívalovými srážkami. Právě taková bouřka se prohnala Izmirem, třetím největším tureckým městem, ve kterém žijí necelé tři miliony obyvatel. Přívaly dešťové vody vyústily v bleskovou povodeň, která napáchala velké škody. Podle slov některých místních se jednalo o nejhorší katastrofu za poslední desítky let.
V pondělí 1. února bylo v Evropě zaznamenáno okolo 17 000 bleskových výbojů, všechny ve Středomoří, naprostá většina nad oblastí východního Egejského moře, to znamená na řeckých ostrovech a západním pobřeží Turecka. S bouřkami, kvůli zmíněné studené frontě, se západní pobřeží Turecka potýkalo také v noci na úterý 2. února a i poté. Doprovodilo je přibližně 15 000 bleskových výbojů, víceméně stejně jako o den dříve.
FRONTÁLNÍ OBLAČNOST Z POHLEDU DRUŽICE AQUA (1. 2. 2021) | ZDROJ: NASA
VLIV KRÉTSKÝCH HOR NA POHYB OBLAČNOSTI (1. 2. 2021) | ZDROJ: NASA
Izmirská apokalypsa
Stanice na izmirském mezinárodním letišti, které leží asi 15 km jižně od centra Izmiru, za necelých 24 hodin, do úterních 21:00, naměřila 70 mm srážek, což v praxi znamená, že na metr čtvereční napršelo 70 litrů vody. Bouřková mračna s sebou přinesla také bouřlivý vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti 60 až 70 km/h. Mimoto se ochladilo, zatímco v noci bylo až 17 °C, odpoledne rtuť teploměru nepřekročila hranici 12 °C, zastavila se na 11,9 °C.
Přímo ve městě byla situace podstatně horší. Stanice nedaleko centra zaznamenala 114 mm srážek, avšak nikoli za celý den, nýbrž pouze během rána, přesněji do 9:00. Jen pár hodin tak stačilo k tomu, aby byl překonán normál neboli dlouhodobý průměr pro měsíc únor, a to 102 mm.
DRUHÝ ÚNOROVÝ DEN V IZMIRU | ZDROJ: @BIANET_ENG
DRUHÝ ÚNOROVÝ DEN V IZMIRU | ZDROJ: @_5N1K_
DRUHÝ ÚNOROVÝ DEN V IZMIRU | ZDROJ: @MELLAMOALEY
DRUHÝ ÚNOROVÝ DEN V IZMIRU | ZDROJ: YENI ŞAFAK
DRUHÝ ÚNOROVÝ DEN V IZMIRU | ZDROJ: YENI ŞAFAK
DRUHÝ ÚNOROVÝ DEN V IZMIRU | ZDROJ: YENI ŞAFAK