Ve středu bude jasno až polojasno. Slabý vítr severních směrů.

Obrovské kroupy v Česku, Rakousku i Německu – jak to bude s bouřkami dnes?

24. 6. 2021 ǀ Poslední aktualizace 24. 6. 2021 11:30:32 ǀ Miloslav Staněk
Obrovské kroupy v Česku, Rakousku i Německu – jak to bude s bouřkami dnes?

V posledních dnech se nejen u našich západních sousedů, ale také u nás v Česku vyskytly silné bouřky, doprovázené nejčastěji velkými kroupami, ale také lokálně velmi silným větrem, o čemž se mohli v pondělí přesvědčit i například obyvatelé Brna. V Rakousku a Německu se vyskytly již v neděli bouřky doprovázené kroupami s průměrem okolo 3 cm, v pondělí se pak tvořily bouřky ještě silnější s kroupami o průměru až 6 cm na severním úpatí Alp v Rakousku i v Bavorsku. Některé ze zmiňovaných bouří byly tzv. supercely.

Supercela je jedna konvektivní buňka, která se sestává z výstupného proudu rotujícího kolem vertikální osy a dvou sestupných proudů, přičemž jeden je zpravidla beze srážek, což ale závisí na typu supercely. Čatým doprovodným jevem jsou u nás kroupy a silný nárazový vítr. V USA jsou supercely hlavní příčinou vzniku silných tornád.

Noční bouřky přinesly kroupy i povodně

Během včerejší noci se nad Bavorskem vytvořil velmi silný systém konvektivních bouří, který označujeme jako MCS (mezoměřítkový konvektivní systém). Tento systém byl velmi nebezpečný z hlediska velkých krup o průměru okolo 3-7 cm i z hlediska přívalových srážek. Jeho důsledkem tak bylo zvýšení hladin toků v jižních Čechách, na jihozápadě Moravy, ale také ve středních Čechách a bylo dosaženo stupňů povodňové aktivity. Systém doprovázel také silný vítr, který lámal stromy.

Kroupy v jižních Čechách, autorka fotografie: Daniela Zahálková

Kde očekáváme bouřky dnes?

Během dneška očekáváme na našem území také velmi silné bouřky. Podmínky pro vznik takto silných bouří budou dnes nejlepší na Moravě a ve Slezsku. Bouřky by se však měly vyskytovat i ve východních a jižních Čechách a částečně i ve středních Čechách. Pouze na krajním západě Čech by neměly být bouřky doprovázené tak extrémními projevy. Tvorbu bouřek očekáváme spíše v pozdních odpoledních a večerních hodinách.

Mohou se objevit zejména na Moravě zmiňované supercely a nelze vyloučit podobně jako v noci vznik organizovaného systému konvektivních buněk v rámci MCS do tzv. squall line (linie konvektivních buněk) s velmi silnými nárazy větru. Silný vítr lze čekat i v rámci supercel, stejně tak jako velké kroupy, proto sledujte aktuální dění prostřednictvím našeho meteoradaru. Sledujte nás také na sociálních sítích.

Úvodní fotografie: Supercela na Přerovsku dne 13.6.2019, autor: Miloslav Staněk