Takřka nulová viditelnost a vítr dosahující až síly hurikánu první kategorie na straně jedné, supercely (bouřky s tzv. mezocyklónou – vertikálně rotující oblastí) doprovázené kroupami o velikosti golfového či tenisového míčku i tornády na straně druhé. Druhý největší stát Spojených států amerických se potýkal s rozmary počasí. Nepříznivým povětrnostním podmínkám nicméně čelily také okolní státy.
O prvním víkendu astronomického jara v Texasu skončil vliv mohutné tlakové výše, rozprostírající se od Nového Mexika přes Velká jezera po kanadský poloostrov Labrador, která se posunula dále na východ. Tím uvolnila prostor mělké tlakové níži, jejíž střed v noci na pondělí 22. března dorazil k hranici mezi Novým Mexikem a Texasem. Tlaková níže se začala prohlubovat a druhý den ji pocítilo více než deset států. Nejvíce však Texas.
SPOJENÉ STÁTY NA SNÍMKU Z DRUŽICE GOES-16 (23. 3. 2021 18:00 SEČ) | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Za vším hledej vítr
Co se vlastně skrývá za existencí větru? Vyrovnávání tlaku vzduchu. Je-li například nad Českem nebo se v jeho blízkosti nachází střed tlakové výše, tak se lidově řečeno venku nehne ani lísteček – protože je tlak vzduchu na poměrně velkém území v podstatě stejný, resp. se liší jen minimálně. Pokud je však na dvou místech různý tlak vzduchu, jako třeba nedávno v Mongolsku, přes které postupovaly souběžně dva tlakové útvary, dojde k vyrovnání tlaku vzduchu a molekuly vzduchu se dají rychle do pohybu – začne foukat.
ZAČÁTKEM PROSINCE 2013, PŘI ORKÁNU XAVER, SE V ZÁPADNÍ EVROPĚ TLAK VZDUCHU LIŠIL O PŘIBLIŽNĚ 60 HPA, A PROTO RYCHLOST VĚTRU PŘEKROČILA HRANICI 200 KM/H | ZDROJ: NASA
Na začátku tohoto týdne foukalo v Coloradu, Kansasu, Novém Mexiku, Oklahomě a Texasu. Ne tolik, jako před necelými osmi lety v Evropě, ale dostatečně na to, aby na území Nového Mexika došlo ke vzniku prašné bouře, která následně postihla velkou část Texasu.
TAKTO VYPADÁ NA ZÁBĚRU Z PONDĚLNÍHO VEČERA | ZDROJ: RAMMB/CIRA
Postihla mimo jiné Lubbock (přes 200 000 obyv.), kde po 17. hodině byly zaznamenány nárazy větru o rychlosti až kolem 100 km/h. Kromě toho se podstatně snížila viditelnost, přechodně byla v podstatě nulová a zparalyzovala silniční provoz. Jihozápadně od Lubbocku byl vítr nejsilnější, v nárazech zde dosahoval rychlosti až kolem 120 km/h, což odpovídá síle hurikánu první kategorie.
Destruktivní supercely
Tlaková níže s sebou nepřinesla jen prašnou bouři. Hlavně východním Texasem (a dále Oklahomou) procházela výrazná bouřková oblačnost, stoupající do mnohakilometrové výšky. Nedaleko města Round Rock, které leží kousek na sever od Austinu, byla pozorována typická supercela. Podobně tomu bylo na řadě dalších míst na trase San Antonio – Austin – Dallas. V mnoha okresech byla vydána výstraha před prudkými nárazy větru, krupobitím a v neposlední řadě tornády.
ŠKODY, KTERÉ NAPÁCHALA JEDNA Z BOUŘEK | ZDROJ: @MATTHINESTX
ŠKODY, KTERÉ NAPÁCHALA JEDNA Z BOUŘEK | ZDROJ: @MATTHINESTX
ŠKODY, KTERÉ NAPÁCHALA JEDNA Z BOUŘEK | ZDROJ: @MATTHINESTX
KRUPOBITÍ MEZI AUSTINEM A DALLASEM | ZDROJ: @BASEHUNTERS