Je to už více než rok od doby, kdy jsme měli možnost pozorovat kometu Neowise. Letošní prosinec nám ale přinese další podívanou v podobě nové komety.
Co nás čeká v prosinci?
Kometu Leonard je již nyní možné pozorovat malými dalekohledy a během první poloviny prosince by měla být viditelná i pouhým okem.
Kometa má oficiální označení C/2021 A1 a server astro.cz uvádí, že byla objevena už v lednu na observatoři Mount Lemmon v Arizoně. Zatímco teď nám na pozorování komety stačí malý dalekohled a nebo pouze oči, pro její nalezení byl potřeba dalekohled s průměrem objektivu 1,5 metru.
Kdy a kde kometu pozorovat?
Kometa se bude během prosince pohybovat od souhvězdí Pastýře k souhvězdí Hadonoše. Polohu komety v různé dny najdete na obrázku níž. Souhvězdí Pastýře najdete na severo-severozápadě oblohy, kus vlevo od Velkého vozu. Podle astro.cz ideální podmínky k pozorování komety panují přibližně kolem 3. hodiny ráno.
Poloha komety Leonard během první poloviny prosince. Nejprve se kometa bude vyskytovat poblíž souhvězdí Pastýře a poté se bude přesouvat k souhvězdí Hadonoše. Obrázek ve větším rozlišení najdete zde. Zdroj obrázku: czsky.cz
Nejblíže Zemi se kometa Leonard přiblíží 12. prosince.
Na úvodní fotce je loňská kometa Neowise jak ji vyfotil jeden z našich kolegů. Na fotky komety Leonard se budeme také těšit – poslat nám je můžete třeba na facebook nebo instagram a nebo na report@meteopress.cz. Jak loni kometu Neowise vyfotili členové naší facebookové skupiny se můžete podívat zde.