Poslední týden letošního září je ještě o něco bouřlivější než poslední týden loňského září. Ve dnech 24. až 28. 9. 2020 v Evropě bylo zaznamenáno přes 0,92 milionu blesků, zatímco v období od 24. do 28. 9. 2021 přístroje zaznamenaly přes 1,02 milionu blesků. Od pátku v někdejším Československu a v jeho blízkém okolí uhodilo přes 0,06 milionu blesků, přímo v Česku necelá tisícovka.
Na přelomu minulého a současného týdne překonal počet zaznamenaných blesků hranici 67 000 – na území Česka plus částečně na území Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Do celé Evropy neděle přinesla více než 470 000 blesků. Blesková aktivita se soustředila primárně na oblast pod Alpami, resp. na oblast mezi Francouzským středohořím a Chorvatskem. To bylo dáno pásem intenzivních bouřek, který prošel nad jižní Francií a severní Itálií.
MOHUTNÉ BOUŘKOVÉ PÁSMO NA SNÍMKU Z DRUŽICE AQUA | ZDROJ: NASA
Spady srážek se velmi lišily. Příkladem v obci Carrega Ligure, ležící asi 30 km severovýchodně od Janova, spadlo 109 mm, kdežto o přibližně 15 km dále v obci Caldirola spadlo 35 mm, tedy o 74 mm méně. Dále třeba v obci Piazza al Serchio, která se nachází asi 90 km severozápadně od Florencie, spadlo necelých 27 mm, naopak poblíž nedaleké obce Fivizzano, vzdálené přibližně 14 km, spadlo přes 130 mm.
Co se nárazů větru týče, ty se pohybovaly většinou v rozmezí 50 až 90 km/h, v ojedinělých případech však přesáhly 100 km/h. Jeden z nejextrémnějších nárazů větru byl naměřen v horském průsmyku Foce a Giovo na severním okraji Toskánska, a to 137 km/h.
V bouřkách kromě toho padaly kroupy. Jejich průměr byl různý – od několikamilimetrového po několikacentimetrový. Došlo i na extrémní krupobití. A to v obci Bivigliano (15 km severně od Florencie, blízko závodního okruhu Mugello), kde padaly kroupy o velikosti grepů. Napáchaly značné škody, minimálně deset lidí utrpělo zranění. Takto velké kroupy jsou v Toskánsku ojedinělým jevem.
NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ U ZÁVODNÍHO OKRUHU MUGELLO | ZDROJ: @TERRA_PIANETA
NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ U ZÁVODNÍHO OKRUHU MUGELLO | ZDROJ: @TERRA_PIANETA
NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ U ZÁVODNÍHO OKRUHU MUGELLO | ZDROJ: @QUAKECHASER35
NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ U ZÁVODNÍHO OKRUHU MUGELLO | ZDROJ: @QUAKECHASER35
NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ U ZÁVODNÍHO OKRUHU MUGELLO | ZDROJ: @QUAKECHASER35
Dvojice tromb v severovýchodních Čechách
Česko se v neděli ani v sobotu bouřek nedočkalo. V pondělí už ano – v odpoledních hodinách se vytvořily na severovýchodě Čech, hlavně v okresech Náchod a Trutnov. Právě díky nim pondělní srážkové úhrny překročily 20 mm. Ve Vrchlabí napršelo 26 l vody na m², přičemž v sousedním Mrklově (Benecko) napršelo 27 l vody na m². Přes 20 l vody na m² napršelo mimo jiné ve Víchové nad Jizerou nebo v Poniklé.
Rovněž Den české státnosti nabídl zajímavější srážkové úhrny. Kupříkladu v Hostinném za 60 minut napršelo 23 l vody na m², v podkrkonošské obci Studenec, asi 12 km severozápadně od Hostinného, mezi 13. až 14. hodinou napršelo 29 l vody na m². Na vině byly intenzivní přeháňky, které se opět vyskytovaly především na Náchodsku a Trutnovsku. A tentokrát s sebou nepřinesly jen silný déšť, ale také trombu. Jedna byla pozorována v Mladých Bukách, další ve Velkém Poříčí.
SVÁTEČNÍ TROMBA V MLADÝCH BUKÁCH | ZDROJ: JOSEF MERTLIK
SVÁTEČNÍ TROMBA V MLADÝCH BUKÁCH | ZDROJ: JOSEF MERTLIK
SVÁTEČNÍ TROMBA V MLADÝCH BUKÁCH | ZDROJ: JOSEF MERTLIK
Tropy znovu udeřily
A to v centrální části Kanady, přesněji řečeno v provinciích Manitoba a Saskatchewan. V městečku Yellow Grass na jihu Saskatchewanu se teplota vyšplhala na rekordních 34,1 °C. Dosavadní rekord na 28. září měl hodnotu 31,0 °C a pocházel z roku 2001 (meteorologická měření v Yellow Grass probíhají od roku 1911). Takové teplo nebylo ani v Malé, hlavním městě Malediv. Tam se teplota zastavila na 31,3 °C. Ve druhém největším (a hlavním) saskatchewanském městě Regině během úterního rána rtuť teploměru klesla k 8,0 °C, avšak přes den vystoupala až na 33,3 °C. Padl tak rekord z 28. září 1898, jenž činil 32,2 °C.
ÚTERNÍ NEJVYŠŠÍ ODPOLEDNÍ TEPLOTY | ZDROJ: METEOCIEL