Brázdu nízkého tlaku vzduchu, která přes naše území přecházela od úterního (pozdního) odpoledne do středečního (brzkého) rána a ze které měla užitek především Morava, na Mezinárodní den dětí vystřídaly přeháňky a ojedinělé bouřky, a to nejvíce na západě a severozápadě Čech. Přísun vlhkosti z oceánu nahrával tvorbě bouřek i na severu Německa a Polska, kde byly četnější a silnější. Ostatně se v nich objevily prudké nárazy větru a krupobití. Bouřky se ale tvořily i na jižním okraji noční brázdy, na jihu Slovenska v průběhu astronomického a nautického rozbřesku (mezi druhou a čtvrtou hodinou) uhodilo přes 5 000 blesků.
NA NOČNÍ BRÁZDĚ ZABOUŘILO MIMO JINÉ NA PROSTĚJOVSKU | ZDROJ: FILIP PETRŽÍLEK
Oblohu nad severním Německem a Polskem ozářily desítky tisíc blesků. Na některých místech spadlo přes 10 mm srážek (napršelo přes 10 l vody na m²) během šedesáti minut. Třeba v obci Nieuw-Beerta na severovýchodě Nizozemska v čase 14:00 až 15:00 spadlo 12,1 mm a za zmínku rozhodně stojí, že na německé stanici Kanalpolder, vzdálené jen asi šest kilometrů, v čase 14:00 až 15:00 spadlo pouze 0,7 mm. Potom například v obci Mellenthin na severovýchodě Německa od 16:00 do 17:00 napršelo 14,7 l vody na m² s tím, že o dvacet kilometrů dále v Anklamu napršelo 1,4 l vody na m² a že o třicet kilometrů dále na stanici Schmarsow napršelo 21,6 l vody na m².
NA TOMTO RADAROVÉM SNÍMKU MŮŽEME SEVERNĚ OD HANNOVERU VIDĚT BOUŘKU S ODRAZIVOSTÍ 60 DBZ, JINÝMI SLOVY DOPROVÁZENOU SRÁŽKAMI O INTENZITĚ PŘES 100 MM/H (KRUPOBITÍM)
Bouřka s „bílým jádrem“ přešla mimo jiné přes německý Budyšín, který leží zhruba patnáct kilometrů severně od hranic Šluknovského výběžku. Postupovala však velmi rychle, a proto za pět minut spadly „pouze“ 2 mm srážek. Kroupy padaly rovněž v sousedním Polsku a někde, jako u města Działdowo, se jejich průměr pohyboval v řádech centimetrů, resp. kolem dvou až tří centimetrů. Kroupy zasypaly i Pułtusk anebo Płońsk. Západně od Pułtusku za pět minut (do 14:25) spadlo 4,1 mm srážek. Krupobití zasáhlo i Hnězdno nedaleko Poznaně, kde se za krátkou dobu ochladilo o 7 °C s tím, že za pět minut teplota klesla z 16,0 °C na 12,8 °C. Kromě krup byly pozorovány i tromby. Jedna poměrně výrazná se v dopoledních hodinách zformovala v obci Pawłowiczki, ležící dvacet kilometrů od našich hranic.
TROMBA V OBCI PAWŁOWICZKI | ZDROJ: KATAKLIZMY W POLSCE I NA ŚWIECIE
VELICE FOTOGENICKÁ BOUŘKA NA SEVEROVÝCHODĚ POLSKA | ZDROJ: GRZEGORZ GIEŁAŻYS
KRUPOBITÍ V PUŁTUSKU | ZDROJ: ŁUKASZ NIEWIADOMSKI
ČELO BOUŘKY NAD MĚSTEM WISEŁKA | ZDROJ: KUBA PE
JINÝ ÚHEL POHLEDU NA KRUPOBITÍ V PUŁTUSKU | ZDROJ: PATRYCJA GREC
KUPOVITÁ OBLAČNOST NAD VARŠAVOU | ZDROJ: JULIA RAKOWSKA
KUPOVITÁ OBLAČNOST NAD MĚSTEM PŁOCK | ZDROJ: MARCIN PAWŁOWSKI
KLUCZBORK PO PŘECHODU BOUŘKY S KRUPOBITÍM | ZDROJ: JAKUB DAWID BICZYSKO
Na Moravě do rána až 27 l vody na m²
Déšť spojený s brázdou nízkého tlaku vzduchu byl nejvydatnější na severu Jihomoravského kraje, lépe řečeno v Olešnici. Tam napršelo 27,4 l vody na m². V přilehlé obci Prostřední Poříčí napršelo obdobné množství vody, konkrétně 25,4 l na m². Bystřice nad Pernštejnem zaznamenala 26,6 l vody na m². Víc jak 20 l vody na m² napršelo i v Koutech nad Desnou, tj. u „sedmého divu světa“ v srdci Jeseníků, a to 23,5 l. V moravské metropoli napršelo okolo 10 l vody na m², Ostrava se musela spokojit s plus minus 4 l vody na m². V Čechách často nenapršelo nic (0 až 1 l vody na m²), největší výjimkou byla Šumava a mimoto Novohradské hory, kde napršelo až kolem 10 l vody na m².