I pátý květnový den patřil nevýraznému tlakovému poli, které umožnilo teplotám stoupat do rozmezí 20 až 24 °C a ve kterém se kupovitá oblačnost tvořila tak dobře jako v předchozích dnech. Respektive ještě lépe, přinejmenším blesků bylo zaznamenáno dvakrát až třikrát tolik co ve středu. Znovu platilo, že rychlost přeháněk a bouřek nebyla příliš závratná. To se projevilo ve srážkových úhrnech. V Mostě při ranní přeháňce za 20 minut napršely 4 l vody na m² (opodál v Kopistech napršelo 0,5 l vody na m²) a mnohem zajímavější situace byla v Proseči na Chrudimsku, kde na přelomu dopoledne a odpoledne v důsledku neutuchajícího růstu cumulonimbů napršelo, během hodiny, 28 l vody na m², celkově pak 42 l vody na m². To je mimochodem více, než kolik napršelo za celý duben (36 l vody na m²).
TROMBA SE DNES UKÁZALA I NAD SEZIMOVÝM ÚSTÍM NA TÁBORSKU | ZDROJ: JAKUB MACILLIS
DNEŠNÍ ODPOLEDNÍ BOUŘKA NAD PRAHOU | ZDROJ: LÉŇA DRÁPALÍKOVÁ
V obci Čížkov, 30 km jihovýchodně od Plzně, za 20 minut, do 13:00, napršelo 16 l vody na m². Teplota kvůli sestupným proudům této bouřky klesla až k 10,5 °C, málem tak bylo překonáno noční minimum, a sice 9,5 °C. Nyní se vraťme k Proseči. V Otradově za 10 minut, do 12:35, napršelo 10 l vody na m², tj. pršelo tempem 1 mm/min (za 24 hodin by tedy napršelo 1 440 l vody na m²). Bouřkové jádro přešlo i přes jihovýchod Prahy (Chodov, Háje). Na stanicích, které jím byly zasaženy, za 5 minut spadlo kolem 10 až 12 mm srážek, z čehož plyne jejich intenzita 2 mm/min (v tomto případě by za 24 hodin spadlo skoro 2 900 mm srážek). K nejdeštivějším místům v Česku patřilo Trutnovsko, kde se kupovitá mračna „zasekla“ o Broumovskou vrchovinu a východní okraj Krkonoš. U obce Chvaleč za 1,5 hodiny napršelo 49 l vody na m², celkem spadlo přes 60 mm srážek.
POD ČELEM DNEŠNÍ (SLABÉ) BOUŘKY NA LOUNSKU | ZDROJ: LUKAS VOBECKY
CUMULY A CUMULONIMBY SE TO DNES HEMŽILO I NA KARVINSKU | ZDROJ: ZDENĚK SMIŠTÍK
Podmínky pro vznik bouřek byly velmi ideální i v Polsku a na Slovensku a desetitisíce zaznamenaných blesků jsou toho důkazem. U polské hory Skrzyczne (1 257 m n. m.) byl v souvislosti s bouřkou vcelku zajímavý teplotní propad, a sice z 16,5 °C na 5,0 °C (v noci a ráno teploměr neukázal méně než 7,5 °C). Poznaň patří k nejstarším a s půl milionem obyvatel největším polským městům. A 5. května byla také jedním z nejzajímavějších polských měst, alespoň z meteorologického hlediska. Důvod je jednoduchý: po 18. hodině dorazila bouřka, která rozdělila Poznaň na dva tábory. Zatímco na západě za půl hodiny napršelo okolo 35 l vody na m², na východě napršelo sotva 5 l vody na m².
BOBTNÁNÍ OBLAČNOSTI NEDALEKO MĚSTA RYBNIK | ZDROJ: WERONIKA GRUSZCZYK
BOUŘKA NAD MĚSTEM LUBIN | ZDROJ: ZUZANNA WASIUKIEWICZ-BALKOWSKA
Srážková anomálie nedaleko Bratislavy
Od 1. května na Slovensku uhodilo přes 25 000 blesků, jinými slovy o plus minus 20 000 blesků víc než loni ve dnech 1. až 5. května. Dnešek tomu dost pomohl, přinesl totiž přes 12 000 blesků. Bouřky byly doprovázeny přívalovým deštěm i krupobitím. V obci Pohorelá na severovýchodě Banskobystrického kraje bylo za hodinu, mezi 18:00 až 19:00, naměřeno 24 mm srážek, což byl jeden z nejextrémnějších hodinových úhrnů srážek. Na obšírné většině slovenských stanic ale spadlo do 5 mm srážek. Výjimkou byla např. stanice Heľpa (obec sousedící s obcí Pohorelá), na které za 2 hodiny spadlo 23 mm srážek a za celý den něco málo přes 30 mm.
Též včerejšek byl na Slovensku bouřlivý – s přibližně 11 000 zaznamenanými blesky. Velkou pozornost si vyžádala bouřka, která v podvečerním čase udeřila severně od Bratislavy. Jednalo se o pomalu se pohybující bouřkový systém. Ve vísce Pernek za pouhou hodinu spadlo 93 mm srážek. Na opačné (východní) straně Malých Karpat, jmenovitě na stanici Modra-Piesok, naopak za hodinu spadlo jen 8 mm srážek. Velké množství srážek, většinou 30 až 40 mm, spadlo také na jižní až jihovýchodní straně Malých Karpat. Několika obcemi se prohnala přívalová povodeň.
VČEREJŠÍ „SUPERBOUŘKA“ NA ZÁPADĚ SLOVENSKA | ZDROJ: JURAJ KROMHOLC