Často se plete s babím – mariánské léto. Mariánským létem je míněno období s převážně slunečným a teplým počasím v první dekádě září. Co se babího léta týče, to je záležitostí poslední zářijové dekády a měsíce října. Oba pojmy ale mají společného jmenovatele – tlakovou výši. Ta je na rozdíl od tlakové níže charakteristická sestupnými proudy, které obecně zabraňují vzniku oblačnosti, a tak přináší slunečné a při vhodném postavení i (velmi) teplé počasí. Podobně jako nyní.
Ve většině Evropy se dnes hodnoty tlaku vzduchu přepočteného na hladinu moře pohybovaly v rozmezí 1018 až 1028 hPa, na území České republiky nejčastěji mezi 1023 až 1025 hPa, viz. např. některé hodnoty z pravého poledne: 1023,7 hPa (Plzeň-Bolevec), 1024,1 hPa (Praha-Libuš), 1025,3 hPa (Brno-Tuřany). Na východě byl atmosférický tlak vyšší, neboť se střed tlakové výše (kterou Němci pojmenovali Hermelinde) nacházel nad Běloruskem, Polskem a Ukrajinou.
ZEJMÉNA NAD KRUŠNÝMI HORAMI A VYSOČINOU SE V PRŮBĚHU DNEŠNÍHO ODPOLEDNE TVOŘILY CUMULY, POZDĚJI OD SEVEROZÁPADU PŘIBYLO VYSOKÉ CIRROVITÉ OBLAČNOSTI
Do Francie a Spojeného království, v menší míře do Beneluxu a Německa, po přední straně tlakové výše proudil teplý vzduch. V oblasti Pyrenejí, s přispěním tlakové níže u Pyrenejského poloostrova, se navíc projevil fén, a proto ve francouzském regionu Nová Akvitánie, jehož hlavním městem je Bordeaux, bylo přes 35 °C. Mnohde teploměr ukázal přes 36 °C, zvláště v obci La Bastide-Clairence, tam až okolo 37,5 °C.
Bývalo ještě hůře. Před 110 lety, ve dnech 1. až 10. září, západní Evropa čelila horké vlně, při níž bylo např. v Bordeaux naměřeno až 37,6 °C, a to 8. září. O dva dny dříve, tj. 6. září 1911, se teplota vyšplhala až na 37,3 °C. V Paříži tehdy jen těsně odolal zářijový rekord z roku 1895, a to 36,2 °C.
TLAKOVÁ NÍŽE U PYRENEJSKÉHO POLOOSTROVA NA ZÁBĚRU Z DRUŽICE METEOSAT
Větší teplo než v srpnu
Uplynulý měsíc se na Britských ostrovech obešel bez tropického dne. Nejvyšší denní maximum bylo zaznamenáno ve středu 25. srpna v obci Tyndrum na západě Skotska, přibližně 60 km severozápadně od Glasgow, a to 27,2 °C. Dnešek byl teplejší. V městečku Larkhill na jihu Anglie, doslova pár kilometrů severně od Stonehenge, zaznamenali 28,9 °C. Ve městech jako Cambridge, Gloucester či Pershore se teplota vyšplhala na 28 °C, v Londýně maxima dosahovala 27 °C.
Tropy v září? Znají i Britové. Před 5 lety, 13. září 2016, ve městě Gravesend u Londýna rtuť teploměru dosáhla 34,4 °C. Jednalo se o nejvyšší hodnotu od roku 1911. Tenkrát bylo až 34,6 (Raunds, Anglie) s tím, že vůbec největší teplotní extrém se datuje na 2. září 1906 a jeho hodnota je 35,6 °C (Bawtry, South Yorkshire).
TROPICKÝ BY NA BRITSKÝCH OSTROVECH MOHL BÝT I ZÍTŘEK | ZDROJ: MET OFFICE
Čeká nás léto v pravém slova smyslu
Až kolem 29 °C dnes měli nejen v Anglii, ale třeba také v Kirrlachu na západě Německa, necelých 70 km severozápadně od Stuttgartu. Rekord na 6. září ale odolal. Pochází z roku 2013 a činí 31,0 °C. Meteorologická měření v Kirrlachu probíhají od roku 1985.
Letní den, čtvrtý v řadě, prožila i Česká republika. Největší teplo bylo v Plzni, a to 27 °C (před 48 lety západočeská metropole hlásila až 33 °C), přičemž přes 26 °C bylo mimo jiné v Dobřanech, Dobřichovicích anebo ve Staňkově. Plzeň byla nejteplejším místem České republiky i o prvním zářijovém víkendu, jak v neděli (26,4 °C), tak v sobotu (26,1 °C). V pátek rtuť teploměru vystoupala nejvýše v Kopistech na Mostecku a v Teplicích, a to na 26,1 °C.
V nadcházejících dnech se nejvyšší odpolední teploty budou pohybovat až okolo 28 °C. Dočkáme se letních teplot, tj. alespoň 25 °C, i ve druhé polovině září? Dle aktuálních dlouhodobých výhledů to není vyloučené.