Přes Dánsko a jih Švédska v noci na čtvrtek přešel střed hluboké oblasti nízkého tlaku vzduchu Dudley (jak ji pojmenovali Britové) či Ylenia (jméno od německých meteorologů). Ve střední Evropě z tohoto důvodu podstatně zesílilo západní až severozápadní proudění. Ve švédském Halmstadu atmosférický tlak klesl k 961,8 hPa (tři hodiny po půlnoci), ale stejně nízký byl i v Pobaltí a ve Finsku (v odpoledních a ve večerních hodinách). Nejhorší průběh však bouře Dudley/Ylenia měla v Česku, Německu, Polsku.
ATMOSFÉRICKÝ TLAK [HPA] V NOCI NA PÁTEK – VLEVO PROHLUBUJÍCÍ SE CYKLÓNA EUNICE (ZEYNEP), VPRAVO POŘÁD JEŠTĚ HLUBOKÁ CYKLÓNA DUDLEY (YLENIA) | ZDROJ: METEOCIEL
EUNICE (ZEYNEP) NA ZÁBĚRU Z METEOSATU Z PŘELOMU ČTVRTKA A PÁTKU (SEČ)
- 181 km/h (50,4 m/s) – nejsilnější náraz větru na našem území. Konkrétně jej zaznamenala stanice Sněžka-Poštovna. Na polské straně Sněžky byly povětrnostní podmínky víceméně identické. Příkladem v 10 hodin byl při -3,6 °C zaznamenán náraz větru 169 km/h (47 m/s), z čehož lze vyčíst pocitovou teplotu přibližně -18 °C.
- 125 km/h (34,8 m/s) – nejsilnější náraz větru na našem území v polohách do 400 m n. m. A to v obci Mokošín mezi Kutnou Horou a Pardubicemi. Náraz větru přes 120 km/h (33,3 m/s) zaznamenaly také stanice Hulice (Benešovsko) nebo Tušimice (Kadaň), a sice shodně 122 km/h (33,9 m/s). Mnohde padla hranice 100 km/h (27,8 m/s): Stříbro 102 km/h (28,3 m/s), Vlašim 105 km/h (29,1 m/s), Česká Skalice 111 km/h (30,8 m/s) atd.
ŘADA STROMŮ DOPADLA JAKO TENTO V OBCI VELHARTICE NA KLATOVSKU | ZDROJ: LUCIE TRŠOVÁ
- 69 mm – nejvyšší 24hodinový úhrn srážek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Naměřen byl na šumavském vrcholu Plechý. V Peci pod Sněžkou spadlo 49 mm, v sousedním Horním Maršově spadlo 45 mm. Jeden z nejvyšších srážkových úhrnů dále naměřila stanice v Žacléři na východním okraji Krkonoš, a sice 39 mm. V Praze spadlo od 1 do 8 mm, v Brně okolo 4 až 5 mm, v Ostravě až okolo 6 mm. Na většině srážkoměrných stanic bylo naměřeno od 2 do 7 mm. Na Labi ve Stanovicích byl dosažen 3. SPA, hladina stoupla až o 1,94 metru.
SPLAV V DEBRNÉM NA TRUTNOVSKU PO VYDATNÝCH SRÁŽKÁCH | ZDROJ: ALICE PLUHAŘOVÁ
- 1 300 – přibližný počet blesků v Česku za čtvrtek. Spíše za noc a ráno, přes den se již bouřky skoro nevyskytly. Počet blesků ve střední Evropě byl podstatně vyšší, bezmála 40 000. Bouřilo v severní polovině Německa, ale především v Polsku, kde se dokonce objevila tornáda. Celkem bylo hlášeno osm tornád (minimálně), podle předběžných odhadů o intenzitě až F2 (rychlost větru 181 až 253 km/h).
MĚSTEČKO DOBRZYCA PO ÚDERU TORNÁDA | ZDROJ: POWIAT PLESZEWSKI
MĚSTEČKO DOBRZYCA PO ÚDERU TORNÁDA | ZDROJ: POWIAT PLESZEWSKI
MĚSTEČKO DOBRZYCA PO ÚDERU TORNÁDA | ZDROJ: POWIAT PLESZEWSKI