Začátek astronomického léta byl tropický, pondělní odpolední teploty dosahovaly až 34 °C (nicméně k hodnotám z roku 2000 se nepřiblížily, před 21 lety bylo až 38 °C). Ale předpovědi se naplnily a okolo poledne se ve východních Čechách začaly tvořit první bouřky, se srážkami o intenzitě i přes 100 mm/h (tj. s krupobitím). Po poledni kupovité oblačnosti rychle přibývalo, až nakonec pokryla oblohu nad celou Moravou a celým Slezskem, také nad východními Čechami. V průběhu večera se do Čech od jihozápadu začal vkrádat bouřkový systém, který vznikl nad Bádenskem-Württemberskem a Bavorskem. S bouřkami se dále potýkaly Francie, Švýcarsko, Rakousko, Polsko, Slovensko i další země.
První silná bouřka se objevila mezi 12. až 13. hodinou, a to na Ústeckoorlicku. V Letohradu za necelou půlhodinu spadlo 23 mm srážek, v nedalekém Žamberku za 35 minut spadlo 31 mm srážek s tím, že rtuť teploměru klesla z 29 °C na 17 °C. V obci Lukavice, ležící mezi Letohradem a Žamberkem, za 20 minut spadlo 24 mm srážek (z toho vyplývá intenzita 72 mm/h).
PONDĚLNÍ BOUŘKY Z PERSPEKTIVY DRUŽICE METEOSAT
O několik hodin později byl počet silných bouřkových jader podstatně vyšší, přibližně desetinásobně. Jedno se prohnalo Brnem. Do Medlánek přineslo vítr, který měl v nárazech sílu vichřice, resp. 80 až 100 km/h. K tomu za tři čtvrtě hodiny spadlo mezi 45 až 50 mm srážek a teplota spadla o 15 °C, z tropických 32 °C na 17 °C.
PO PRŮTRŽI SE NAD BRNEM VYSKYTLA NÁDHERNÁ MAMMATA | ZDROJ: LUDMILA ŠIBALOVÁ
TA BYLA K VIDĚNÍ I V OKOLÍ BRNA, MJ. V DOLNÍCH KOUNICÍCH | ZDROJ: NATAŠA INDROVÁ
Bouřky zaměstnávaly hasiče, kteří vyjížděli k popadaným stromům, zatopeným sklepům, garážím a domům. Jen v Jihomoravském kraji evidovali okolo 250 událostí.
NÁSLEDKY ŘÁDĚNÍ SILNÉ BOUŘKY V ŽAMBERKU | ZDROJ: HZS PARDUBICKÉHO KRAJE
NÁSLEDKY ŘÁDĚNÍ SILNÉ BOUŘKY V ŽAMBERKU | ZDROJ: HZS PARDUBICKÉHO KRAJE
Bouřky mimoto rozdělily Česko na dva tábory. Na východ přinesly ochlazení, zatímco na západě stále panovala slunečná obloha s teplotami mezi 30 až 34 °C. V odpoledních i podvečerních hodinách byly rozdíly v teplotách mezi východem a západem velké, lépe řečeno patnáctistupňové. Řekněme v 18 hodin Poděbrady hlásily 33 °C, kdežto Ústí nad Orlicí 20 °C, Kuřim 17 °C. O hodinu později v centru Prahy ještě bylo 32 °C, to znamená o 16 °C méně než třeba v Třinci.
Zhruba na 90 % stanic byl naměřen 24hodinový úhrn srážek 10 mm a méně. K největším výjimkám patřila stanice v krkonošském Žacléři, ve kterém díky bouřkám spadlo 45 mm, a stanice ve Starých Hutích na Uherskohradišťsku, která naměřila 56 mm, přičemž 51 mm spadlo mezi 16:00 až 17:00. V Hoštejně na Šumpersku mezi 16:00 až 17:00 spadlo 31 mm, ve Šternberku na Olomoucku 33 mm. Žádné či neměřitelné množství srážek naměřily asi dvě stovky stanic, včetně všech pražských.
SRÁŽKY ZA 24 HODIN (DO PŮLNOCI NA 22. ČERVNA) | ZDROJ: ČHMÚ
BOUŘKOVÁ LINIE NA POMEZÍ ČESKA, NĚMECKA A RAKOUSKA V ÚTERÝ HODINU PO PŮLNOCI
Za 24 hodin, do půlnoci z pondělí na úterý, bylo v Česku a jeho blízkém okolí zaznamenáno bezmála 50 000 blesků. Necelých 11 000 přímo na našem území, dalších skoro 6 000 na Slovensku, většina na jihu a východě Německa a na západě Polska. V centrální části Evropy uhodilo mezi 105 až 110 000 blesky, ve smyslu celé Evropy se počet zaznamenaných blesků pohyboval kolem 165 000. Hlavně ve Francii a v Německu se tvořily bouřky supercelárního charakteru. Ty o víkendu postihly Belgii. V Beauraingu ji doprovázelo tornádo, které za sebou zanechalo značné škody. Tornádo řádilo i v oblasti francouzské obce Saint-Nicolas-de-Bourgueil.
TORNÁDO V BELGICKÉM BEAURAINGU | ZDROJ: METEOPLUS
KROUPY V PONDĚLÍ PADALY MJ. V JAROMĚŘI | ZDROJ: RENÁTA MOJŽÍŠOVÁ